Döviz & Borsa

BDDK’nın kararı sonrası Borsa İstanbul yüzde 6 düştü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK)geçtiğimiz hafta ticari kredilere yönelik aldığı karar sonrası Borsa İstanbul yüzde 6 değer kaybetti.

Enflasyona karşı tek alternatif olarak Borsa İstanbul’da bu özelliğini kaybetmeye çok yakın. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) geçtiğimiz hafta ticari kredi kullanımına yönelik olarak 15 milyon TL karşılığı döviz mevduatı bulunan şirketlerin kredi kullanımını yasaklaması Borsaya pahalıya mahal oldu.

BDDK’nın kararı sonrası Borsa İstanbul BIST 100 endeksi yüzde 6 değer kaybetti. Sektörel bazda ise en çok kayıp bankacılık sektöründe yaşandı. Zira XBANK bankacılık endeksi günü yüzde 3,87 düşüşle 1939 puandan tamamladı. XBANK endeksindeki son iki günlük düşüş ise yüzde 8,5’i aştı.

Öte yandan dikkat çekici bir gelişmede Türkiye’nin en büyük GSM operatörü Turkcell hissesinde yaşandı. Borsa İstanbulda en çok işlem yapan kurumlardan biri olan Bank of America deyim yerindeyse Turkcell hissesinde kıyım yaptı. Bank of America 50 milyon lot Turkcell hissesi satışı yaptı. Bank Of America, Turkcell hisselerini elinden çıkardı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu