BankalarDöviz & BorsaEkonomiGündem
Trend

Beklenen karar açıklandı, FED politika faizini yüzde 0,75-1,00 aralığına çekti

Amerika Merkez Bankası (FED) günlerdir merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına çekti.

Amerika Merkez Bankası (FED) günlerdir merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 0,75-1,00 aralığına çekti.

Günlerdir tüm dünyanın merakla beklediği karar açıklandı. Amerika Merkez Bankası (FED) faiz kararını 50 baz puan artırarak 22 yıl aradan sonra ilk kez bu oranda faiz artışı yapmış oldu.

75 puan artış düşünmüyoruz

Faiz kararının ardından açıklamalarda bulunan FED başkanı Powel piyasaların bir süredir gündeminde olan 75 baz puan artış konusuyla ilgili olarak ‘’75 baz puanlık faiz artışını düşünmüyoruz ‘’ açıklamasında bulundu.

Diğer yandan bu açıklamanın ardın ons altının fiyatı 1886 dolara yükselirken ABD hisse senedi piyasalarında yüzde 3’e varan artışlar kaydedildi.

Bilanço küçülmesi 1 haziran’da

FED faiz kararının ardından bilanço küçülmesine de hız verileceğini açıkladı. Banka 1 Haziran’dan itibaren 8,9 trilyon dolarlık bilanço küçülmesi planladığı ve küçülmeye ilk etapta Hazine kağıtlarında 30 milyar dolar, ipotek destekli menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar ile başlanacağını belirtti.

İlk üç ayın ardından aylık olarak bilanço küçülme miktarlarının Hazine kağıtlarında 60 milyar dolara ve ipotek destekli menkul kıymetlerde 35 milyar dolara yükseltileceğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu