BankalarGündem

Beyaz Saray’da kritik enflasyon zirvesi; Biden, Powell ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden son dönemde artan enflasyon oranlarını değerlendirmek üzere FED Başkanı Powell ile Beyaz sarayda bir araya geldi.

ABD’de gündem yine enflasyon. ABD’de enflasyon oranlarının son 41 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Beyaz Saray harekete geçti. ABD Başkanı Biden son dönemde artan enflasyon oranlarını görüşmek üzere FED Başkanı Powell ile Beyaz sarayda bir araya geldi. Toplantıya Hazine Bakanı Yellen’de katıldı.

Başkan Biden toplantı öncesi açıklamalarda bulundu

Joe Biden toplantı öncesi açıklamalarda bulundu. Biden, Powell ve Yellen ile “en büyük önceliği” olan enflasyonla mücadeleyi görüşeceklerini belirtti. Ekonomik toparlanmadan sürdürülebilir büyümeye geçişi hedeflediklerinin altını çizen Başkan Biden, enflasyonla mücadele planının FED’in bağımsızlığına saygı duymakla başladığını belirtti.

Biden diğer yandan, FED’in bağımsızlığına saygı duyduğunu ve duymaya devam edeceğini söyledi.

FED’in fiyat istikrarı ve maksimum istihdam olmak üzere iki sorumluluğu bulunduğuna dikkat çeken Biden, “Başkan Powell ve FED’in diğer yetkilileri tıpkı benim gibi enflasyonu ele almaya lazerle odaklandıklarını belirttiler.” dedi.

Toplantı sonrası Beyaz Saraydan yapılan açıklamada ise Biden’ın, Powell ve Yellen ile ABD ve küresel ekonominin görünümüne odaklanan çok yapıcı bir toplantı yaptığı belirtildi.

ABD Başkanı Biden pazartesi günü Wall Street Journal’a verdiği roportajda ise, “Hızlı bir toparlanmadan istikrarlı ve sabit bir büyümeye geçişi sağlamak için yapabileceğimiz en önemli şey enflasyonu düşürmek. Bu nedenle enflasyonla mücadeleyi en önemli ekonomik öncelik haline getirdim” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu