Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Özlü’den korkutan Covid-19 açıklaması

Covid-19 pandemisinin yan etkileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü bugün konuya ilişkin olarak korkutan bir açıklamada bulundu. Tevfik Özlü, koronavirüs sonrası ciddi bir unutkanlık problemi yaşayan hastalar var, dedi.

Çin’de başlayıp daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19’un (korona virüs) etkisi hafiflemesine karşın hastalığın yan etkileri devam ediyor. Bugün konuya ilişkin olarak korkutan bir açıklama geldi. Koronavirüs salgınının yan etkilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgın sonrası hastalarında yüksek oranda unutkanlık problemi başladığını duyurdu. Özlü’nün bu açıklamasının ardından ben zer bir açıklamada Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Velioğlu’ndan geldi. Velioğlu, koronavirüs sonrası hastalarımızın yüzde 20’sine ulaşan oranlarda unutkanlık görüldüğünü belirtti.

Tevfik Özlü: Benim en çok gördüğüm unutkanlık

Koronavirüsle ilgili çalışmaları ile tanınan ve aynı zamanda Bilim Kurulu Üyesi’de olan Tevfik Özlü bugün çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özlü, salgının etkisi sonrası hastalarında en sık karşılaştı etkinin unutkanlık olduğunu belirterek, ‘’ Koronavirüs sonrası ortaya çıkan sağlıkla ilgili uzayan sorunlar sadece akciğer ile ilgili olmayabiliyor. Farklı organlarda farklı sorunlar yaşayan hastalarımız var. Mesela bunlardan benim kendi hastalarım da gördüğüm yakınmaları söyleyeyim. Benim en çok gördüğüm unutkanlık. Koronavirüs sonrası ciddi bir unutkanlık problemi yaşayan hastalar var” dedi.

Daha sonra ise benzer bir açıklamada bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sibel Velioğlu, 2020’lerin başlarından beri dünya pandemi ile uğraştığını belirterek, ‘’Hastalığın çok aktif dönemleri geçirdik ama hâlâ sürüyor. Fakat hastalıktan sonra da birtakım bulgular, birtakım sistemlerin etkilendiği şikâyetlerle hastalarımız bizlere gelmekte. Nörolojik açıdan bakarsak bize hastalarımız nasıl geliyor? Daha sıklıkla dile getirilen unutkanlık var. Başınızda bir dolgunluk hissi, dikkatini verememe, huzursuzluk, konsantre olamama, ağırlık hissi şeklinde anlatılıyor beyin sisi. Aslında bu neden oluyor diye bakılmış.’’ açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu