Binanın Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

Depreme dayanıklılıkla ilgili 05/02/2008 tarihinde yayınlanan 26778 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelikle birlikte bina sağlamlık testi zorunlu hale gelmiştir.

Bina sağlamlık testini belediyeler, çevre ve şehircilik müdürlüğü, kaymakamlıklar ve özel şirketler yapar. Özel şirket kategorisinde bu testi yapan firmaların bazı özelliklere sahip olması gerekir. Çevre ve şehircilik müdürlüğü lisansına sahip olmalıdır. Şirketin iş tecrübesine sahip olması gereklidir. Test yapacak şirketi binanın zemin etüdünü de yapabilmesi önemlidir. Kullandığı laboratuvarın da güncel olması ve şartlara uyması gereklidir.

Bina Deprem Testi Nasıl Yapılır?

Testi yapacak ekip verilen adrese gelerek teste başlarlar. Mimar ve mühendisler ön gözlem ve ilk belirtiler konusunu ele alır. İlk önce zemin ve temel bölümü incelenir. İnceleme işleminde binanın gerekli yerlerinden numune alınır. Bina sağlamlık testi kiriş ve duvar incelemesi ile devam eder. Uzman ekip tarafından kolonlar ve statik özellikler özel cihazlarla incelenir.

 İkinci aşamada ise binanın deprem ile ilgili arşivine bakılır. Daha önce yaşanan depremlerde hasar alıp almadığı, aldıysa ne gibi hasarlar meydana geldiği ekip tarafından incelenir. Deprem bölgesinde olup olmadığı da uzman ekip tarafından özel yöntemlerle tespit edilir. Bina röveli alım işleminin ardından binadan karot alınır.

 İnceleme işlemlerinde numune alma işlemi kata göre değişir. Beş kata kadar yüksekliğe sahip binaların üç kolonundan numune alınır. Beş kattan fazla kata sahip binalarda ise beşten fazla kolondan numune alınır.

 Karot İşlemi Nedir?

Bu işlem yukarıda belirttiğimiz gibi kolonlardan numune alma işlemidir. Bina sağlamlık testi için alınan numuneler silindir şeklindedir. 10 cm uzunluğundadır ve çapı da 10 cm’dir. Bu numune ana taşıyıcı özelliğine sahip kirişlerden ve kolonlardan alınır.

Alınan numuneler laboratuvar ortamında test edilir. Yapılan testler sonunda bina kiriş ve kolonların dayanıklılığı test edilir. Ayrıca röntgen çekimleriyle kolonların içerisinde bulunan demirlerin paslanıp paslanmadığı tespit edilmektedir.

 Bina Sağlamlık Raporu

Yapılan testler sonunda binanın dayanıklılık özelliği rapor halinde hazırlanır. Demirlerin durumu ve binanın yapısal olarak dayanıklılık özelliği gibi konular ele alınır ve dayanıklılık raporu hazırlanır. Bina sağlamlık testi okullara, resmi kurumlara, apartmanlara, evlere, sitelere, sağlık kurumlarına, fabrikalara, üretim tesislerine ve tarihi eser hükmünde olan binalara yapılır.