Bilgi MerkeziDöviz & Borsa

BIST 30 endeksi (XU) nedir? BIST 30’da hangi şirketler var?

Borsa İstanbul’un en büyük endekslerinden biri olan BIST 30 endeksi nedir? BIST 30 endeksinde hangi şirketler var.

Borsa ile haşir neşir olan kişilerin karşılarına en çok çıkan konu haberlerde ve sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan endeks konusudur. Borsa İstanbul’da birçok endeks bulunmasına karşın bu endeksler içinde en önemlilerinden biri BIST 30 (XU) endeksidir. Peki BIST 30 endeksi nedir? BIST 30’da hangi şirketler bulunur.

BIST 30 endeksi (XU) nedir?

Borsada piyasaların genel durumunu belirlemek için endeksleme yapılmaktadır. Endeks oluştururken belirli sayıda hisse seçimi yapılır ve bu hisselerin işlem hacimlerine göre ağırlıklandırılır. İşte BIST 30’da bu şekilde oluşturulmuş bir endekstir. BIST 30 endeksinin içerisinde Borsa İstanbul’da en çok işlem gören 30 hisse senedi bulunur. Bu endeks içindeki hisseler sabit değildir. Bu endeks Borsa İstanbul tarafından yılda duruma bağlı olarak 2-3 kez güncellenir. Diğer yandan BIST 30 endeksinin kodu ise ‘XU’ olarak ifade edilir. Bu ifadeyi de görürseniz şaşırmayın. Öte yandan Borsa İstanbul’da alınıp satılabilen tek endekste BIST 30 (XU) endeksidir. Ancak bu işlem sadece VİOP tarafından yapılabilmektedir.

BIST 30’da hangi şirketler var?

Yukarıda belirttiğimiz üzere Borsadaki endeksler belirli periyotlarla güncellenmektedir. Bu güncellemede ana esas alınan kriter ise hisselerde yaşanan işlem hacimleri değişiklikleridir. Ancak şu an itibari ile BIST 30 içerisinde bulunan şirketlere ait hisse senetleri şu şekildedir.

AKBANK
ARCELIK
ASELSAN
BIM MAGAZALAR
EMLAK KONUT GMYO
EREGLI DEMIR CELIK
FORD OTOSAN
GARANTI BANKASI
GUBRE FABRIK.
T. HALK BANKASI
HEKTAS
IS BANKASI (C)
KOC HOLDING
KOZA MADENCILIK
KOZA ALTIN
KARDEMIR (D)
PETKIM
PEGASUS
SABANCI HOLDING
SASA POLYESTER
SISE CAM
TAV HAVALIMANLARI
TURKCELL
TURK HAVA YOLLARI
TEKFEN HOLDING
TOFAS OTO. FAB.
TURK TELEKOM
TUPRAS
VESTEL
YAPI VE KREDI BANK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu