Kripto Para
Trend

Bitcoin alacaklar dikkat! Son 2 milyon Bitcoin

Piyasaya 21 milyon adet sunulan Bitcoin’in arzı 19 milyona ulaştı. Böylece üretimde olamayan son 2 milyon Bitcoin kaldı.

Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında 21 milyon adet olarak piyasaya sürülen Bitcoin’in arzı aradan geçen 13 yılın ardından 19 milyona ulaştı. Böylece üretilmeyen son 2 milyon Bitcoin kaldı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in ortaya çıktığı tarih olan 3 Ocak 2009’da dolaşımdaki Bitcoin sayısı 50 iken, daha sonrasında bu sayı giderek arttı. Dolaşımdaki Bitcoin sayısının artması, Bitcoin madenciliği sayesinde mümkün olabiliyor. Madenciliğe özel dizayn edilmiş cihazlarını sistemin kullanımına sunan madenciler, bu yöntemle Bitcoin üretimi gerçekleştiriyor.

Bitcoin madenciliği cihazların işlem gücü kullanılarak Bitcoin bloklarının doğrulanması ve blok zincire eklenmesi süreci olarak tanımlanıyor. Bunun karşılığında Bitcoin ağı, sistemin işlemesini sağlamak ve teşvik amacıyla Bitcoin madencilerine ödül veriyor. Bu sistem aracılığıyla 2022 itibarıyla üretilen Bitcoin sayısı 19 milyona ulaştı.

bitcoin madenciliği

Madenciliğin ödülü Bitcoin blokları

Bitcoin madenciliği karşılığında Bitcoin ağı, sistemin işlemesini sağlamak ve teşvik amacıyla madencilere blok başına ödül sunuyor. Blok ödülleri, Bitcoin madencilerinin en önemli bileşenlerinden birisi. Bu noktada, 210 bin rakamı sistem açısından önem teşkil ediyor. Sistemin başlarında blok başına 50 Bitcoin verilirken 210 bin blokta bir ödül yarıya düşüyor.

Bitcoin blok ödüllerinin geçmişine baktığımızda başlangıçta 50 Bitcoin olan blok ödülü, 28 Kasım 2012’de 25 Bitcoin’e, 9 Temmuz 2016’da 12,5 Bitcoin’e, 11 Mayıs 2020’de 6,25 Bitcoin’e düştü. Bugün itibari ile bu oran blok başına 6,25.

Piyasadaki toplam Bitcoin sayısını blok sayısı ile verilen blok ödüllerinin çarpılması sonucu elde ediliyor. Toplam Bitcoin üretiminin 21 milyon ile sınırlandırılmış olması da bu noktada önem taşıyor. Şu an itibarıyla 19 milyona yükselen toplam Bitcoin arzı 21 milyona ulaştığında madencilik faaliyeti sona erecek. En son Bitcoin’in 2140 yılında üretilmesi bekleniyor.

kiripto madenciliği kazancı 15 milyarı aştı

Toplam kazanç 15 milyar doları geçti

Bitcoin madenciliğinde blok başına ödül miktarı zamanla düşse de Bitcoin’in piyasa değerinin geçen senelere göre artış göstermesi madencilerin gelirlerinde artışa neden oldu. Bitcoin madencilerinin 2021 yılında elde ettiği toplam kazanç 15 milyar doları geçti. 2021yılı Bitcoin madenciliğinin altın yılı oldu.

Bitcoin’in piyasa değeri Bitcoin madencileri açısından önem teşkil ediyor. 870 milyar dolardan fazla piyasa hacmiyle popüler kripto para olan Bitcoin, hem yatırımcılardan hem de madencilerden gördüğü ilgi artıyor.

hash oranı

Hash Oranı

Bitcoin madenciliğinde diğer önemli olan diğer bir husus da  Bitcoin ağının işlem gücünün ölçüm birimi olan “hash oranı“. Bitcoin’in hash oranın da bazı ülkelerdeki madencilik faaliyetindeki kısıtlamalar nedeniyle gerilemeler yaşansa da, 2021 yılının genelinde yükseliş gösterdi. 3 Temmuz 2021’de 84,79 TH/s seviyesinde olan hash oranı, 5 Nisan 2022’de 199,8 TH/s olarak gerçekleşti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu