Bilgi MerkeziDöviz & BorsaEkonomi Sözlüğü

Boğa piyasası ne demek? Boğa piyasasının geldiği nasıl anlaşılır?

Piyasalarda coşkunun hakim olduğu piyasa türü olan boğa piyasası ne demek? Boğa piyasasının geldiği nasıl anlaşılır? Boğa piyasası ne kadar sürer? İşte yanıtlar.

Piyasalarda coşkunun hakim oldu ve yüzlerin güldüğü piyasa türü olan Boğa piyasası ne demek? Boğa piyasasının geldiği nasıl anlaşılır? Boğa piyasası ne kadar sürer? İşte yanıtlar.

Boğa piyasası ne demek?

Boğa piyasalarında ayı piyasasının aksine coşku hakim olur. Boğa piyasalarında yüzler güler. Çünkü boğa piyasalarında fiyatlar devamlı yükselir. Yatırımcılar hangi fiyatlardan alım yaparlarsa yapsınlar kazanç elde ederler. Yatırımcılar boğa piyasasında piyasaların geleceğine yönelik olumlu beklenti içinde olur ve fiyatların yükseleceği öngörüsündedir.

Boğa piyasasının geldiği nasıl anlaşılır?

Boğa piyasasının geldiğini anlamak kolay değildir. Ancak Boğa piyasalarının varlığı işaret eden bazı ipuçları mevcuttur. Boğa piyasalarında fiyatlar daha yüksek dipler ve daha yüksek zirveler oluşturur.

Tipkik bir boğa piyasasında dah yüksek dipler ve daha yüksek zirveler oluşur
Tipkik bir boğa piyasasında dah yüksek dipler ve daha yüksek zirveler oluşur

Boğa piyasası ne kadar sürer?

Boğa piyasalarının süreceği piyasa dinamiklerine göre değişiklik göstermektedir. Boğa piyasalarının süresi piyasa dinamiklerine göre değişiklik gösterir. Boğa piyasaları bazı piyasalarda 6 ay sürerken bazı piyasalarda 2 ay sürebilmektedir. Ancak boğa piyasalarının olup olmadığına karar vermek için yukarıda belirttiğimiz üzere Boğa piyasalarında daha yüksek dipler ve daha yüksek zirveler oluşur. Bu oluşum bozulduğunda Boğa piyasasının sonuna yaklaşıldığı söylenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu