Bilgi Merkezi

Bono nedir? Bono ne işe yarar? Basit anlatım

Finans dünyasında en çok kullanılan borçlanma araçlarından biri olan Bono nedir? Bono ne işe yarar? Basit anlatım.

Bono nedir? Bono ne işe yarar? Basit anlatım

Bono basitçe devlet ve kurumsal firmalardan sabit veya değişken faiz oranlarıyla bir yıldan daha az vade ile ihraç ettikleri borçlanma yöntemidir. Bonoların Tahvillerden en büyük farkı vadesidir. Bonoların vadesi 2 ila 12 ay arasından olurken Tahvillerin vadesi minimum 12 ay olarak belirlenmektedir.

Bono türleri nelerdir?

Bononun birkaç çeşit türü bulunmaktadır.

  • Hazine Bonosu: Hazine bonosu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan ve vadesi bir yıldan kısa olan Türk lirası veya döviz cinsinden devlet iç borçlanma senetleridir.
  • Altın, Gümüş ve Platin Bonoları: Eski adıyla İstanbul Altın Borsası’na üye bankalar ile kıymetli maden aracı kurumları tarafından ihraç edilen bonolardır. Menkul kıymet niteliğindeki bu bonolar, iskontolu veya iskontosuz olarak ihraç edilebilmektedir. Bu bonoların vadesi 60 ila 360 gün arasındadır
  • Banka Bonoları: Kalkınma ve yatırım bankaları tarafından ihraç edilen bonolardır. Halka arz edilen banka bonolarının vadesi 60 günden az veya 360 günden fazla olamaz.
  • Finansman Bonosu: Finansman bonosu genellikle büyük firmalar, bankalar ve finans kuruluşları tarafından basılıp ihraç edilen ve işletmelerin kısa vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çıkarılan bonolardır. Bu bonoların geri ödeme süreleri 9 ayı geçemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu