BankalarDöviz & Borsa
Trend

Borsa İstanbul’da bankacılık rüzgarı esiyor

Borsa İstanbul’da bankacılık rüzgarı esiyor. Bankacılık sektörün de geçen yıla göre yüzde 287 seviyesinde net kar artışı beklenirken banka dışı sektörlerde artan girdi maliyeti karlılığı sınırladı.

Borsa İstanbul’da bankacılık rüzgarı esiyor. Bankacılık sektörün de geçen yıla göre yüzde 287 seviyesinde net kar artışı beklenirken banka dışı sektörlerde artan girdi maliyeti karlılığı sınırladı.

Borsa İstanbul’da listelenen şirketlerin bilançoları açıklanmaya başladı. Bankacılık bilançoları ise 27 Nisan’da Akbank ile start alacak. Uzmanlar bankacılık sektörünün yüksek kar artışıyla öne çıkacağını belirtirken bankacılık sektöründe geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 287, çeyreksel olarak da yüzde 51 net kar artışı bekleniyor.

Yapı Kredi Yatırım finansal raporu

 

Yapı Kredi Yatırım’ın raporuna göre 2022 yılı ilk çeyrek sonuçlarıyla en öne çıkan sektör yüksek kar büyümesiyle bankalar olacak. Banka haricindeki şirketler için yüksek enflasyon, düşük TL en belirleyici unsurlar olarak sıralandı. Yapı Kredi Yatırım şirketlere bütün olarak bakıldığında ise yüksek nominal ciro artışları olsa da daha düşük faaliyet ve net karlılık oranlarının öne çıktığı belirtildi.

Diğer yandan Yapı Kredi Yatırım, bankacılık sektöründe geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 287, çeyreksel olarak da yüzde 51 net kar artışı beklerken bunun temel nedenlerini ise iyileşen net faiz marjı, güçlü kredi büyümesi ve azalan karşılıklar olduğunu vurguladı.

Yapı Kredi Yatırım Garanti BBVA, Akbank, Vakıfbank ve TSKB’nin çeyreklik karlılığını en yüksek arttıran bankalar olmasını beklerken İş Bankası, Akbank, Garanti BBVA, Vakıfbank ve Halkbank’ın ise yıllık karlılığını en çok artıran bankalar olacağını tahmin ettiğini belirtti.

Banka dışı şirketlerde düşük kar

 

Yapı Kredi Yatırım’ın raporunda yer alan bir diğer bilgide banka dışı şirketlerin daha az karlı büyümesi oldu. Yapı Kredi, banka dışı şirketlerden toplamda, yıllık bazda yaklaşık yüzde 130, yüzde 100 ve yüzde 60 satış, VAFÖK ve net kar büyümesi bekleniyor. Yüksek enflasyon ve zayıf TL ile beraber hemen hemen tüm şirketler satışlarında ciddi büyüme sağlarken bunların yarıdan azı VAFÖK marjında gelişim sağlayabildi. Yapı Kredi’nin raporunda 28 şirketin sadece 10’u net kar marjını arttırabildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu