Döviz & Borsa
Trend

Borsa İstanbul’da son bir yılda en fazla kazandıran hisseler; BIST 100, BIST 30

Türkiye’de yüksek enflasyonist ortamda tasarruf sahipleri alım güçlerini koruyabilmek için çeşitli finansal enstrümanlara başvuruyor. Bu enstrümanların en önemlisi ise kuşkusuz hisse senetleri. Peki Borsa İstanbul son bir yıl içinde nasıl performans sergiledi. Detaylar haberimizde…

Tüm dünyada artan enflasyon oranları sonrası Merkez Bankaları faiz artırım sürecine girmiş bu nedenle de riskli varlıklar olarak nitelendirilen borsa, hisse senedi ve değer metaller gibi finansal ürünler değer kaybetmeye başlamıştı.

Ancak bu durum Türkiye özelinde tersi bir durum yaşandı. Türkiye’de hükümetinde baskısı sonucu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) artan enflasyon oranları karşısında faiz oranlarında indirime gitmişti.

Faiz oranlarının enflasyonun altında kalması sonucu altın, mevduat gibi finansal ürünlerde tasarruflarını değerlendirmek isteyen tasarruf sahiplerinin reel anlamda zarar etmesine neden oldu.

Durum böyle olunca da tasarruf sahiplerinin korunabileceği tek liman hisse senetleri oldu. Böylece Borsa İstanbul küresel piyasalardan pozitif ayrışarak yatırımcılarını enflasyona karşı koruyabildi.

Peki Borsa İstanbul’da son bir yılda en fazla kazandıran hisseler hangileri? BIST 100, BIST 30’de öne çıkan şirketler hangileri? İşte detaylar.

Borsa İstanbul’da son bir yılda en fazla kazandıran hisseler

Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcı sayısının yüzde 36’ya düşmesine rağmen yerli yatırımcıların Borsa İstanbul’a olan ilgisi nedeniyle 2022 yılında yatırımcısına kazandırdı.

Türkiye’nin en değerli 100 şirketini içinde barındıran BIST 100 Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 30 değer kazandı. BIST 100 Endeksi 12 aylık bazda ise yüzde 65 değer kazandı.

Diğer yandan Borsa İstanbul’daki bu yükselişe hisse bazında baktığımızda ise son 1 yıllık süreçte enflasyon oranının üzerinde getiri sağlayan hisse sayısı sadece 70. Buda Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerin yaklaşık yüzde 17’si yatırımcısını enflasyon karşısında koruyabilmiş anlamına geliyor.

BİST 100 içinde enflasyonun üzerinde getiri sağlayan hisse sayısı ise 28. Ancak tüm bu verilere rağmen  hisse senedi veya endeks fonlarının büyük bölümü yatırımcısına enflasyon oranlarının üzerinde getiri sağlamayı başardı.

İşte son bir yılda en fazla kazandıran hisseler:

borsa istanbulda son bir yılda en fazla kazandıran hisse senetleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu