Döviz & BorsaEkonomiGündem
Trend

Borsa İstanbul’da teminat tamamlama çağrısı 1 milyarı TL’yi aştı

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan sert hareketler sonucunda Borsa İstanbul’da teminat tamamlama çağrısı (margin call) 1 milyar TL’yi aştı. İşte detaylar.

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan sert hareketler sonucunda Borsa İstanbul’da teminat tamamlama çağrısı (margin call) 1 milyar TL’yi aştı. İşte detaylar.

Borsa İstanbul dünya borsalarından dünya borsalarından pozitif ayrışmaya devam ediyor. Borsa İstanbul’da bankacılık hisseleri öncülüğünde yaşanan son ralli tüm hızıyla devan ediyor. Ancak bu arada daha yüksek kar hırsıyla piyasanın düşeceği yönünde pozisyon alanlar (short) sonrası VİOP’da teminat tamamlama çağrısı (margin call) miktarı 1 milyar TL’yi aştı.

Bankalardaki yükseliş devam ediyor

Borsa İstanbul’daki son rallinin yakıtını kuşkusuz bankacılık hisseleri oluşturuyor. Bankacılık hisseleri neredeyse her gün tavan çekiyor. Bankacılık hisseleri temmuz ayı sonundan bugüne kadar dolar bazında yüzde 100 artış gösterdi. Bankacılık hisseleri alımında en yüksek alımları ise yabancı yatırımcılar ve portföy yöneticileri oluşturuyor. Öte yandan Borsa İstanbul’un toplam piyasa değeri içerisinde bankacılık hisselerinin ağırlığı temmuz ayı sonunda yüzde 9,83 iken bu oran bugün itibari ile yüzde 16’ya dayanmış durumda. Bankacılık tarafında bu gelişmeler yaşanırken bu pay artışına iştirak edebilen yegane endeksler ulaştırma, iletişim ve finansal kiralama endeksleri oldu. Diğer tüm endeksler ise pay kaybetti.

Borsa İstanbul işlem hacmi grafiği
Borsa İstanbul işlem hacmi grafiği

Teminat tamamlama (margin call) 1 milyar TL’yi aştı

Borsada yaşanan bu yükselişlerin yanında birde madalyonun diğer tarafı bulunuyor. Bu yükseliş sırasında piyasanın düşeceği yönünde pozisyon alanlar her yükselişte zarar yazdılar ve 1 milyar TL’yi aşan teminat tamamla çağrısına neden oldular.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu