Döviz & BorsaGündem

Borsa İstanbul’da yeni hedef 4400 puan

Borsa İstanbul’da bir süredir devam eden yükseliş trendi Ramazan Bayramının yaklaşması ile beraber geri çekilmelere sahne olmuştu. Bayram sonrası borsanda ise yükselişim kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.

Borsa İstanbul, yüksek enflasyon ve negatif faiz ortamının etkisiyle dünya borsalarından pozitif ayrışarak yükselişine devam ediyor. Ramazan Bayramının yaklaşmasıyla bir miktar geri çekilen Borsa İstanbul BİST 100 endeksinin bayram sonrası yükselişine kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor.

Ata yatırımın yeni hedefi 4400 puan

Borsadaki yükselişle ilgili Anadolu Ajansına değerlendirmelerde bulunan Ata Yatırım Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz, borsanın güçlü seyrini koruduğunu ifade ederek, Ata Yatırım Araştırma, BIST 100 endeksi için yaptığı çalışmada, BIST 100 endeksi için 3.000 puan civarı olan 12 aylık hedef seviyesini 4.400 puana çıkardığını belirtti.

Ata Yatırım Portföy Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Gerz

Borsa İstanbul’un emsallerine oranla iyi bir performans gösterdiğini ifade eden Gerz, şirket karlarının beklentileri karşıladığını ve buna bağlı olarak borsaya yerli yatırımcı ilgisinin devam ettiğini ancak nisan ayı sonuna doğru küresel piyasalarından kaynaklanan kar satışı etkisiyle bir miktar geri çekilmelerin yaşandığını belirterek, “ABD’de faiz artışı beklentileri ve teknoloji hisselerindeki satışlar bizi de etkiledi. Ancak bu normal bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamasının devamında Gerz, reel faizin negatif, enflasyonun yüksek olduğu bir ortamda, getiri potansiyeli yaratmak için hisse senedi önemli bir alternatif haline geldiğinin altını çizerek, “Mayıs ayında borsayı daha çok bilançoların destekleyeceğini düşünüyoruz. Yabancı çıkışına rağmen demek ki yerli yatırımcı borsanın dipten döndüğüne inanıyor. Biz burada özellikle kurumsal yatırımcı girişini önemsiyoruz. Hisse senedi fonları, diğer değişken fonlar, bireysel emeklilik fonlarının borsada yaptığı alışlar bireysel yatırımcılara göre daha belirleyici, daha önemli. Türkiye’de kurumsal yatırım bazı fonlar vasıtasıyla büyüdükçe borsanın da yükseliş potansiyeli artacaktır.’’ dedi.

Enflasyona karşı en güçlü seçenek borsa

Diğer yandan yüksek enflasyon ortamında enflasyona karşı en güçlü seçeneğin borsa olduğunu söyleyen Mehmet Gerz, Türkiye’de gayrimenkul sektörünün son bir buçuk yılda çok ciddi pirimler yaptığını ve emtia fiyatlarında ise Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ciddi yükselişler yaşandığını belirterek hisse senetlerinin reel anlamda değerini bulması için bu yıl içinde yaklaşık yüzde 50 ila yüzde 100 arası bir getiri sağlaması gerektiğini ifade ederek, “ ‘Gerekiyor’ diyorum ancak tabii ki kesinlikle getirecek demiyorum. Ama yıl sonu enflasyon beklentisi ortalama yüzde 50 civarındaysa hisse senedinin reel anlamda getiri sağlaması için yüzde 50’nin üzerinde bir getiri sağlaması gerekiyor. Döviz kurundaki istikrar devam ettiği sürece biz bunun ihtimal dahilinde olduğunu düşünüyoruz. Yani döviz kurundaki istikrar çok önemli olacak. Döviz kuru istikrarlı gittiği takdirde şirket karlarının artması ve borsaya yerli yatırımcı ilgisinin devam etmesiyle BIST 100 endeksinin bu yılı 3.000’in üzerinde bir seviyede, uzun vadede de 4.400 hedefine doğru ilerlemesini bekliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu