BankalarDöviz & BorsaGündem

Borsa İstanbul’da yükseliş serisi beşinci haftada sürüyor

Borsa İstanbul yatırımcılarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Borsa İstanbul’daki yükseliş serisi beşinci haftasında da devam ediyor. İşte detaylar.

Borsa İstanbul tarihi zirvelerini test etmeye devam ediyor. Zira Borsa İstanbul’daki yükseliş serisi beşinci haftasında da hız kesmeden devam ediyor. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi bugün yükselişinin beşinci haftasında 3123 puana yükselerek tarihi zirvesini test etti. Borsa İstanbul’daki rallide en büyük etken şüphesiz bankacılık sektörü oldu. XBANK bankacılık endeksi sadece bugün yüzde 7 yükseldi.

Borsa İstanbul günlük grafiği
Borsa İstanbul günlük grafiği

Bankacılık sektörü borsaya öncülük ediyor

Bankacılık hisseleri borsadaki yükselişe öncülük ediyor. İçinde bankacılık hisselerini barındıran XBANK bankacılık endeksi sadece bugün yüzde 7 değer kazandı. Öte yandan endeks mart 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. XBANK endeksindeki yükseliş yılbaşından bu yana ise yüzde 93,5 oldu. Son bir ayda ise yükseliş yüzde 45’i buldu.

XBANK bankacılık endeksi günlük grafiği
XBANK bankacılık endeksi günlük grafiği

Yabancı girişi hızlandı

Öte yandan Borsa İstanbul’a olan yabancı ilgisi de artmaya devam ediyor. Daha önce ise borsadaki yabancı oranı yüzde 30 seviyelerine kadar düşmüştü. Son açıklanan verilere göre en fazla pozisyon artışının yaklaşık 2.6 milyar dolarla Citibank’ta görülüyor. Deutche Bank’ın aynı dönemde pozisyon değişimi yaklaşık 680.5 milyon dolar oldu. Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de bir televizyon programında yaptığı açıklamada yabancı yatırımcıların borsaya 300 milyon dolar giriş yaptığını dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu