Döviz & BorsaEkonomi
Trend

Borsa İstanbul’daki yükseliş sebebi belli oldu

Borsa İstanbul’da bir süredir süregelen yükselişin altındaki sır belli oldu. Özellikle bankacılık hisselerinde yüklü alımlar yapan fonun ismi belli oldu.

Borsa İstanbul bankacılık hisseleri öncülüğünde yükselişine hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz cuma günü yaşanan geri çekilmenin ardındın Borsa İstanbul’a düzeltme gelecek yorumları yapılırken seans sonuna doğru gelen alımlarla endeks tekrar yükselişe geçti ve 3222 puan ile haftayı tarihi seviye ile kapattı. Bu gelişmelerin ardından yatırımcılar yükselişin devam edip etmeyeceği konusunda tartışırken bugün bir haber gündeme bomba gibi düştü. Haber sonrası özellikle banka hisselerinde yüklü alımlar yapan fonun kimliği belli oldu.

Cambria Global Value ETF’den yüklü alımlar

Özellikle İş Bankası, Vakıfbank ve Halkbank hisselerindeki büyük alımlarla rekor kırdıran Cambria Global Value ETF olduğu ortaya çıktı. Bu fonun kurucusu ve alım kararı veren kişi ise Amerikalı Mebane T. Faber.

Öte yandan bu 3 hisse Cambria Global Value ETF’in en çok yatırım yaptığı 10 hisse senedi arasında da bulunuyor. Ayrıca fonu bu 3 hisse dışında Türkiye’de Şişe Cam, Akbank, Sabancı Holding, Koç Holding ve Ereğli gibi şirketlere de yatırım yaptığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu