Döviz & BorsaEkonomi

Borsa istanbul’un gözü kulağı enflasyon verisinde…

Enflasyondaki yükseliş hisse senedine olan talebi artırıyor. Negatif faiz oranları nedeniyle faizden kaçan borsaya geliyor, borsa İstanbul BIST100 endeksinde yükseliş sürüyor. Borsa İstanbul yükseliş serisine devam ediyor. Ocak ayından bu yana yüzde 20 yükselen BIST100 endeksi 2.251 puana ulaştı. Rusya-Ukrayna arasındaki barış haberleri yanı sıra negatif faize karşı yükselişini sürdüren enflasyon nedeniyle reel getiri sağlanamaması hisse senetlerine olan ilgiyi artırıyor.

Enflasyondaki yükseliş hisse senedine olan talebi artırıyor. Negatif faiz oranları nedeniyle faizden kaçan borsaya geliyor, borsa İstanbul BIST100 endeksinde yükseliş sürüyor.

Borsa İstanbul yükseliş serisine devam ediyor. Ocak ayından bu yana yüzde 20 yükselen BIST100 endeksi 2.251 puana ulaştı. Rusya-Ukrayna arasındaki barış haberleri yanı sıra negatif faize karşı yükselişini sürdüren enflasyon nedeniyle reel getiri sağlanamaması hisse senetlerine olan ilgiyi artırıyor.

Rusya-Ukrayna arasındaki olumlu adımlar altın ve petrol fiyatlarına da yansıdı

Rusya-Ukrayna arasındaki olumlu adımlar altın ve petrol fiyatlarına da yansıdı. Altının ons fiyatında yükseliş sınırlı kaldı, petrol fiyatlarında düşüş ise de hız kazandı. Küresel borsalarda da yükseliş eğilimi devam ediyor.

BIST100 kritik dirençlerde

Borsa İstanbul da yabancı çıkışı sürerken yerli yatırımcı sayısı artmaya devam ediyor.İlk destek 2.230 olarak görülürken bu seviyenin üzerinde kapanışlar yükselişe hız kazandırabilir. Sonraki destekler 2.200-2.170 ve 2.100 seviyelerinde. İlk direnç ise 2.300 seviyesinde. Bu seviyenin üzerinde sonraki ve daha önemli direnç seviyesi 2.400 zirvesinde bulunuyor. Kâr satışlarına rağmen yükseliş hareketi gücünü koruyor.

Borsa İstanbul da mart ayı enflasyon beklentisi

4 nisan pazartesi günü açıklanacak 2022 mart ayı enflasyon rakamları da piyasalar için büyük önem taşıyor. Yüksek enflasyon sebebiyle alım gücünü düşen yatırımcılar alım gücünü korumak için borsaya yöneliyor. Çünkü parasını faize park edenler reel olarak kaybediyor.Beklentiler aylıkta yüzde 5-6, yıllıkta 60-61 aralığında seyrediyor. Ancak son aylardaki anket sonuçlarına baktığımızda anket sonuçları ile enflasyon verileri arasında sıkça sapmalar yaşandı. Bu bakımdan sürprizlere de hazırlıklı olmakta yarar var. Bir yandan konut ve bazı tüketim maddelerine gelen KDV indirimleri diğer yandan doğalgaz zamlarıyla enflasyondaki yükselişin bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu