Bilgi MerkeziDöviz & BorsaEkonomi Sözlüğü

Borsada açığa satış nasıl yapılır? Açığa satış nasıl uygulanır?

Borsada en çok merak edilen konuların başında açığa satış işleme geliyor. Hele ki borsada yeni olan kişilere saç baş yolduruyor. Peki, Borsada açığa satış nasıl yapılır? Açığa satış nasıl uygulanır? İşte yanıtlar.

Borsada açığa satış nasıl yapılır? Açığa satış nasıl uygulanır?

Borsada temel para kazanma yöntemi alınan finansal enstrümanın değerinin artması sonucu elde edilen kardır. Ancak günümüz dünyasında kar elde etmek için illa alınan ürünün fiyatının artması geremiyor. Borsalarda bu işlem genellik Vadeli İşlem Opsiyon Piyasalarında (VİOP) gerçekleştirilebiliyor.

Açığa satış en basit haliyle Borsa İstanbul Pay Piyasasında yatırımcının sahip olmadığı sermaye piyasası enstrümanlarını ödünç olarak sonradan yerine koymak koşulu ile satmasını sağlayan emir türünü olarak ifade edilebilir. Bunu bir örnek üzerinden şöyle açıklayabiliriz. Diyelim ki Türk Hava Yollarının hisse fiyatı 10 lira ve biz THY’nin fiyatının düşeceğini düşünüyoruz. Bunun içinde THY’nin hissesini açığa satış yapmamız gerekiyor. Aracı kurumlar üzerinden THY hissesini 10 liradan alıp açığa satıyoruz. Ardından öngörümüz doğru çıkıyor ve THY’nin fiyatı 9 liraya düşüyor ve ödünç aldığımız bir lotu (hisse adeti) tekrar alıp aracı kuruma veya ödünç aldığımız yere 9 lirada alıp teslim ediyoruz. Ve bu işlemden 1 lira kar etmiş bulunuyoruz.

Ancak düzenleyici kuruluşlar borsalardaki aşırı düşüşlerin önüne geçmek için açığa satış işlemlerine bazı kısıtlamalar getiriyor. Bu kısıtlamaların en çok uygulananı ise yukarı adım (Uptick) kuralıdır. Yukarı adım (Uptick) kuralı hakkında daha fazla bilgi için Borsada sıkça uygulanan yukarı adım (Uptick) kuralı nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu