Bilgi MerkeziDöviz & BorsaEkonomi Sözlüğü
Trend

Borsada devre kesme ne demek? Devre kesme kaç dakika sürer?

Borsaya yeni giren bir kişinin karşısına çıkan en sık uygulamalardan birisi borsada devre kesmedir. Bazen haberlerde ‘’borsa devre kesti’’ diye duymuşuzdur. Peki borsada devre kesme demek? Devre kesme kaç dakika sürer? Borsada devre kesici iyi midir? Devre kesici hisseyi nasıl etkiler? Gelin tüm bu sorulara yakından bakalım.

Borsada devre kesme ne demek?

Borsada devre kesme yatırımcıları korumak amacıyla devreye alınmış bir sistemdir. Bu sistemde Borsa İstanbul algoritmaları fiyatın veya endeksin daha önceden belirlenen eşik değeri aşmasının ardından alım satım işlemlerini geçici süreliğine durdurur. Bu bir nevi mola alma işlemidir. Buradaki amaç ise panik satışların önüne geçmektir. Borsa İstanbul bu eşik değerleri kendi isteği doğrultunda değiştirmekte  olup bu yazının yazıldığı tarihte ise eşik değer yüzde 5 olarak belirlenmiştir.

Devre kesme kaç dakika sürer?

Borsada devre kesme süresi yine Borsa İstanbul tarafından belirlenmekte olup genel olarak 20 ile 30 dakika arasında değişmektedir. Yazının yazıldı tarihte ise devre kesme süresi 20 dakika olarak uygulanmaktadır.

Borsada devre kesici iyi midir? Devre kesici hisseyi nasıl etkiler?

Borsadaki devre kesme uygulaması yatırımcı için iyidir. Çünkü bu uygula ile birlikte hem panik satışların önüne geçilmiş hem de fiyat boşlukları sonrası oluşabilecek daha fazla düşüşünde önüne geçilmiş olunur.

Diğer yandan Devre kesici hisseyi nasıl etkiler? Sorusuna gelince devre kesme hisse üzerinde nasıl bir etki yaratacağı kestirmek pek mümkün değildir. Devre kesme sonucu daha önceki alım ve satım emirleri iptal edilir ve emirler yeniden toplanır. Ancak devre kesme süresince panik satışların önüne geçileceği için hisseyi iyi yönde etkilemesi daha olasıdır.

Borsa İstanbul’un konuyla ilgii olarak hazırladığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu