Bilgi MerkeziDöviz & BorsaEkonomi Sözlüğü

Borsada sıkça uygulanan yukarı adım (Uptick) kuralı nedir?

Borsada karşımıza en sık çıkan terimlerden bir tanesi yukarı adım (Uptick) kuralıdır. Peki, yukarı adım (Uptick) kuralı nedir? Yukarı adım (Uptick) kuralı ne işe yarar? İşte yanıtlar.

Borsa veya finansal haberleri izleyenlerin karşısına kuşkusuz yukarı adım (Uptick) kelimesini duymuştur. Özellikle Türkiye’de finansal piyasalarda yaşanan sallantılardan kaynaklı olarak yukarı adım (Uptick) kuralına sıkça başvuruluyor. Peki, yukarı adım (Uptick) kuralı nedir? Yukarı adım (Uptick) kuralı ne işse yarar? İşte yanıtlar.

Yukarı adım (Uptick) kuralı nedir? Yukarı adım (Uptick) kuralı ne işe yarar?

Borsalar genel olarak halka arz olmuş şirketlerin hisse senetlerinin alınıp satıldığı pazar yeridir. Aldığımız bir hisse senedinin fiyatı artarsa kar, düşerse zarar ederiz. Ancak günümüzde kar etmek için farklı bir uygulama daha bulunmak; açığa satış. Fiyatının düşeceğini düşündüğümüz bir hisse senedini açığa satarak düşüşlerden kar sağlayabiliriz. Açığa satış için daha fazla bilgi için Borsada açığa satış nasıl yapılır? Açığa satış nasıl uygulanır?

Yukarı adım (Uptick) kuralıda tam olarak burada devreye giriyor. Açığa satış işlemi fiyatları aşağı doğru baskıladığı için düzenleyici kuruluşlar sert düşüşleri frenlemek için bazı tedbirler devreye sokuyor.

Bu tedbirlerin en bilineni ise yukarı adım (Uptick) kuralıdır? Yukarı adım (Uptick) kuralında açığa satışa konu olan payların en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden olması kuralı olarak adlandırılır. Hissenin son gerçekleşen fiyatı bir önceki fiyattan daha yüksekse, açığa satış son gerçekleşen fiyat seviyesinden de yapılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu