Döviz & BorsaGündem

Borsadaki düşüşün nedeni belli oldu

Borsa İstanbul BIST 100 endeksindeki seans sonuna doğru yaşanan sert düşüşün nedeni belli oldu. Peki, "Borsa neden düşüyor? 8 Haziran borsa neden düştü?" İşte yanıtlar.

Borsa İstanbul’da bugün ilginç gelişmeler yaşandı. Borsa İstanbul 25 mayıs’tan itibaren devam eden yükselişine bugün seans başından itibaren devam etti ve 2686 puan seviyelerine kadar yükseldi. Ancak seans sonuna doğru işler karıştı sebebi belli olmayan bir nedenden ötürü sert satışlar yaşandı. BIST 100 endeksi seans sonuna kadar gün içerisindeki yükselişi geri vermekle kalmayarak yüzde 4,07 değer kaybetti. Bu gelişme sonrası şok olan yatırımcılar ne olduğu merak etmeye başladılar. Herkes “Borsa neden düşüyor? 8 Haziran borsa neden düştü?” sorularının yanıtını aramaya koyuldu. İşte bu soruların cevabı.

Borsa neden düşüyor 8 Haziran borsa neden düştü
Borsa neden düşüyor 8 Haziran borsa neden düştü

Borsa neden düşüyor? 8 Haziran borsa neden düştü?

Borsa İstanbul’daki seans sonuna doğru yaşanan satışların ardından BIST 100 endeksi, günü yüzde 4,07 değer kaybıyla 2.540,36 puandan BIST 30 endeksi yüzde 4,37 değer kaybı ile 2806.37 XBANK Bankacılık endeksi ise yüzde 5,81 değer kaybı ile 2073.94 puandan günü tamamladı.

Seansın tamamlanmasının ardından ise “Borsa neden düşüyor? 8 Haziran borsa neden düştü?” soruları cevap buldu.

Borsadaki düşüşün nedeni ise bir süredir gündemde olan “süper bono gelecek” söylentisi olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili Sözcü’ye açıklamalarda bulunan InvestAZ Araştırma Direktörü Dr. Tuğberk Çitilci, Süper bono ya da yüksek getirili başka bir ürünün gelmesi için henüz çok erken olduğunu bu tür bir ürünün kur korumalı mevduata alternatif olacağını, onu devreden çıkaracağını, bunun da henüz zamanı olmadığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu