Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

İnsanların, birçok milyonerin kazanıldığı hisse senedi piyasası yoluyla para kazanmayı düşünmeleri büyüleyici. Ancak paranızı hisse senetlerine yatırmaya başlamadan önce, hisse senedi piyasasına yatırım yapabileceğiniz bazı temel adımları öğrenmeniz gerekir. 

İnsanların, birçok milyonerin kazanıldığı hisse senedi piyasası yoluyla para kazanmayı düşünmeleri büyüleyici. Ancak paranızı hisse senetlerine yatırmaya başlamadan önce, hisse senedi piyasasına yatırım yapabileceğiniz bazı temel adımları öğrenmeniz gerekir. Öyleyse, para yatırmadan önce izlemeniz gereken adımlara bir göz atalım.

Borsa Nedir

Borsa, şirketlerin alıcılar için hisselerini serbest bıraktıkları bir yerdir. Örnekle görelim.

Gerekli eşyalarımızı süper marketten alıyoruz ve ürün yapan firmalardan ürünlerini satıyoruz. Aynı şekilde şirketler, paylarını alıcılar için serbest bırakabilecekleri bir yere ihtiyaç duyuyor. Hisse piyasası, bir alıcının hisse satın alabildiği ve şirketlerin hisselerini satabildiği aynı şeyi yapar.

Komisyoncu ve Aracılık

Komisyoncular, alıcıların hisse satın aldığı ve şirketlerin hisselerini sattığı kişilerdir. Basit bir deyişle, komisyoncular, şirketler ve alıcılar arasındaki arabuluculardır. Komisyoncular olmadan ne şirketler ne de alıcılar işlemi tamamlayamazlar.

Demate ve Ticaret Hesabı

Demat hesabı, paylaşımlar için depo odası gibidir. Mağaza odasında bir şeyler depoladığımız için elektronik ortamda demat hesabından satın aldıktan sonra hisselerimizi aynen saklıyoruz.

İşlem hesabı, işlemlerin gerçekleştiği borsada işlem yapmak içindir. Ticaret hesabı olmadan hisseleri satın alamazsınız.

Demat hesabı açtıktan sonra banka hesabı eklemeniz gerekir. Hisselerini satın aldığınız şirket, temettü tutarınızı banka hesabınıza gönderecektir.

 Yatırım Türleri

Çoğu insan hisse senedi piyasasına yatırım yapmanın yollarını bilmiyor.

Borsada para kazanmanın birçok yolu vardır.

1. Paylaşımlar

Hisse senetleri,hisseler veya hisse senetleri satın alarak bir şirketin sahipliğine sahip olursunuz. Ve komisyoncu yardımı ile istediğiniz zaman takas edebilirsiniz.

2. Yatırım Fonları

Bu yöntemde birçok yatırımcıdan para toplanmakta ve birçok şirkete yatırım yapılmaktadır. Burada risk düşüktür ve yeni başlayanlar için faydalıdır çünkü para toplayan ve birçok şirkete yatırım yapan uzmanlardan oluşan bir ekip vardır ve kâr yatırımcılara dağıtılır. Yatırımcılara birim sahipleri denir.

3. Tahviller

Yatırımcılar için daha az riskli bir yol. Şirket veya hükümet fona ihtiyaç duyduğunda, tahvilleri serbest bırakır ve alıcılardan fon toplar. Bu tahvil sisteminde şirket veya hükümet, tahvil alıcılarına makul bir faiz vaat ediyor.

4. Türevler

Basit bir dille, alıcı ve satıcı arasındaki bir sözleşmedir. Bu anlaşma gelecekteki dalgalanmalar dikkate alınarak yapılır.

Para kazanmak

Yüksek satış fiyatı üzerinden hisse satarak kazanabilirsiniz. Bunda düşük fiyata hisse alırsınız ve yüksek fiyata satarsınız, fiyatlar arasındaki fark kar olur. Kısa ve uzun vadede de yapılabilir. Kısa vadeli, gençler arasında popülerdir ve işlemlerin bir günde yapıldığı gün içi ticaret olarak bilinir. Çoğu zaman insanlar paralarını kaybederler, yine de bunu çabucak zengin olmak istedikleri için yaparlar. Gün içi ticareti denemek istiyorsanız, az miktarda parayla deneyin.

 Ömür boyu hisse sahibi olabilirsiniz ve şirket büyürse size yıllık olarak temettü olarak ödeme yapar. Bazen bazı iyi şirketler yılda altı ayda bir veya üç ayda bir ödeme yapar.

Hisse satın almadan önce PE oranını (fiyat kazanç oranı) kontrol edin. PE oranı ne kadar yüksekse risk de o kadar yüksek olur.

 Düzenleyici kurum

Her ülkenin kendi menkul kıymetler borsası düzenleme organı vardır. Bu düzenleyici kurum üç şekilde çalışır.Koruyucu çalışma, Düzenleyici çalışma, Geliştirme çalışması.Koruyucu çalışmada, yatırımcının çıkarının korunmasını sağlar.Düzenleme çalışmasında borsadaki işi düzenler. Komisyoncular düzenleyici kurum altında kayıtlıdır.Geliştirme çalışmasında araştırma yapar, iyi paylaşımları teşvik eder vb.

Bu Bir Kumarhane Değil

Burası kumar oynayabileceğiniz yer değil. İnsanlar borsa bilgilerinin yardımıyla hisse senetlerinden para kazanıyor. Borsanın temelini anlamadan tek bir kuruş bile kazanamazsınız.Bu nedenle, hisse senedi piyasasının temelini anlamak için bilgili olun.

Sonuç

Şimdi yatırım yapmadan önce burada bazı ipuçları var ...

1.     Yatırım yapmadan önce okuyun.

2.     Yatırım stratejiye ihtiyaç duyar.Belirli stratejileriniz olsun.

3.     Hedefinize ve ona göre yatırım yapmanıza karar verin.

4.     Çabucak zengin olmayı düşünmeyin.

5.     Yatırım yapmadan önce hisselerinizi inceleyin.

6.     Hiç kimse minimum fiyatla hisse satın alamaz, aynı şekilde kimse maksimum fiyatla hisse satamaz.

7.     Tüm paranızı tek bir şirkete yatırmayın.

8.     Burada piyasada duygular işe yaramaz.

9.     Her zaman hisse satın alın.

10.  Kâr kaydı yapamazsınız her zaman bu gerçeği kabul edin.

Umarım bu, Borsa yatırımının bazı temellerini anlamanıza yardımcı olur.