Döviz & BorsaEkonomiGündem

Borsaların gözü kulağı gelecek hafta Merkez Bankalarında olacak

Küresel borsaların gelecek hafta gözü kulağı Avrupa ve Japonya Merkez Bankalarından gelecek haberlerde olacak.

Küresel çapta artan enflasyonist ortam Merkez Bankalarının sert faiz artırımlarına neden olmuştu. Yapılan sert faiz artışları nedeni ile bu defa resesyon canavarı ortay çıkmış ve küresel borsalar ayı piyasasına girmişti. Özellikle ABD borsaları bu süreçte derin yaralar aldı. Önümüzdeki hafta ise küresel borsaların gözü yine Merkez Bankalarında olacak. Özellikle Avrupa ve Japonya Merkez Bankalarının kararları yön tayininde önemli olacak. Öte yandan borsalar enflasyon ve resesyon ikilemi arasında bu hafta karışık bir seyir izledi.

ABD tahvil faizleri yükselmeye devam ediyor

ABD’de korona virüs salgını sonrası yaşanan genişlemeci para politikalarının da etkisiyle enflasyon yükselmeye başlamış ve ABD’de enflasyon son 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaşmıştı. Bu gelişmelerin ardından Amerika Merkez Bankası (FED) faiz artırım sürecine girmiş peş peşe faiz artırımlarına devam etmişti. Bu faiz artışları borsaları düşürürken tahvil faizlerini artırdı. Zira ABD’de tahvil faizleri 12 haftadır yükselmeye devam ediyor. Öte yandan ABD’nin 10 ve 5 yıllık tahvil faizi 2007’den bu yana görülen en yüksek seviyelere yükselirken, makroekonomik verilerde resesyon endişelerini destekleyen işaretler çoğalıyor.

10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu arasındaki farkta 20 baz puan azalarak 23 baz puan seviyelerine geriledi. Bu gelişmelerin ardından bir rapor hazırlayan FED ise 3 aylık hazine bonosunun getirisinin 10 yıllık tahvil faizinin üzerine çıkması halinde ABD ekonomisinin 6 ila 18 ay arasında resesyona girebileceği belirtti.

Konut faizleri son 20 yılın zirvesinde

Diğer yandan ABD’de konut faizleri de yükselmeye devam ediyor. Yüzde 6,94 ile son yılın en yüksek seviyesine çıkan yükselen 30 yıllık mortgage (konut kredisi) faizleri ekonomideki yavaşlamayı işaret ediyor. Amerika Merkez Bankasının (FED) bu ayki Para Politikası Kurulu toplantısında da faiz artırımına gitmesi bekleniyor. FED yetkilileri 75 baz puan faiz artışı konusunda hemfikir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu