Çalışmayan Kadına Devletten 3.900 TL Destek!

Devletten çalışmayan ev hanımlarına destek müjdesi geldi. Ödeme başvuru yapan tüm kadınlara yapılıyor. Ödemeler PTT üzerinden gerçekleştiriliyor. İşte detaylar…

Devletten çalışmayan kadınlara destek müjdesi geldi, 3.900 TL ödeme yapılıyor. Ödemeler PTT üzerinden gerçekleştiriliyor. Ülkemizde iş hayatı içindeki kadın oranın düşük olduğu bilinen bir gerçek. Pek çok kadın hayatının çok büyük bir bölümünü ev hanımı olarak geçiyor ve doğal olarak sosyal teminatı bulunmuyor. Çalışmayan kadınlar için devlet harekete geçti ve destek ödemesi yapılacağını açıkladı. Peki, ödemenin şartları neler? Kimler bu ödemeden yararlanabiliyor?

Devlet eşini kaybeden kadınlara destek sağlıyor, bu destekten yararlanmak isteyen kadının emekli maaşı almaması ve boşanmamış olması gerekiyor. Başvuruda yalnızca nüfus cüzdanı veya kimlik kartı yeterli oluyor. Bu durumda olan kadınlara yönelik 2 ayda bir kez 650 TL ödeme yapılıyor. Koşulları yerine getiren ve destekten yararlanmak isteyen kişinin, ikamet ettiği bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (SYD) başvuru yapması gerekmektedir.

3.900 TL Destek

Eşini kaybeden kadınlara sağlanan destek miktarında da artış yaşandı. Aylık ödeme miktarı 275 TL’den 325 TL’ye çıkarıldı, destek ödemesi 2 ayda bir kez gerçekleştirildiği için toplam da 650 TL ödeme yapılmış oluyor, bu da 1 yıl içinde 3.900 TL destek sağlanması anlamına geliyor. İlgili ödemeden 170 binden fazla kadın yararlanmaktadır. Çalışmayan, eşini kaybeden ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kadınlara geçtiğimiz yıl 378 milyon TL’lik ödeme yapıldı.

Başvurular ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYD) üzerinden gerçekleştirilmektedir. Ödemeler ise PTT’den yapılıyor, Sosyal Yardım Kartı ile ATM’lerden destek parasını çekebilirsiniz. Koronavirüs salgının devam ettiği şu günlerde kolluk kuvvetleri ödemeyi kişinin ev adresine de getirmektedir.

Kadınlara Yönelik Devlet Destekleri

Nüfusun giderek yaşlanması ile birlikte genç nüfusun artması için devlet aileleri çocuk yapmaya teşvik ediyor ve çocuklu ailelere çeşitli kalemlerde destek sağlıyor. Bunlardan bir tanesi çocuk parasıdır. Destek canlı doğum yapan tüm annelere sağlanmaktadır, ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki her çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Çoklu doğumlarda ise çocuk başına 150 TL ödeme yapılıyor.

Doğum desteği de yine sağlanan desteklerden bir tanesi, bu noktada annenin almış olduğu maaş değişiklik göstermektedir. Brüt maaşı 7 bin TL olan bir anneye 17 bin 340 TL ödeme gerçekleştiriliyor. Ödeme annenin Ziraat Bankası hesabına gerçekleştirilmektedir.

Doğum Desteği Sorgulama

Doğum desteği alıp alamayacağınızı sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama bölümüne ‘Doğum Parası Sorgulama’ seçeneğine tıklayıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanında 144 ve 183 çağrı hatları üzerinden de konuyla ilgili olarak bilgi alabilir, sorgulama yapabilirsiniz.