EkonomiGündem

Çin’in sıfır vaka politikası küresel ekonomiyi de derinden sarsıyor

Tüm dünya koronavirüs salgınını geride bırakırken Çin ülke genlinde sıfır vaka politikasını sürdürüyor. Bu politika nedeniyle oluşan tedarik zincirindeki bozulmalar küresel ekonomiyi de derinden sarsıyor.

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisine alan koronavirüs salgını hala Çin’in başını ağrıtmaya devam ediyor. Tüm dünya koronavirüs pandemisini geride bırakırken Çin ülkede sıfır vaka politikası uygulamaya devam ediyor.

Ülkede uygulanan kapanmalar nedeniyle sanayi üretimi durdu, tedarik zinciri ise ağır bir darbe aldı. Sanayi üretimi ise nisanda yüzde 2,9 düştü. Diğer yandan sıfır vaka politikası kapsamından uygulanan kısıtlamalar ekonomik büyümesine ilişkin riskleri de artırdı.

2020 yılından daha kötü

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang, “Çin ekonomisi salgının başladığı 2020 yılından daha kötü halde” dedi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları da Çin’e dair beklentilerini revize etti. Goldman Sachs Çin’in yıl sonu büyüme tahminlerini yüzde 5,1’den yüzde 4’e düşürdü. JPMorgan isebüyüme tahminini yüzde 4,6’dan yüzde 4,3’e düşürdü. Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu olan Morgan Stanley Çin için büyüme tahminini yüzde 4,6’dan yüzde 4,2’ye düşürdü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu