BankalarEkonomiGündem

Çok sayıda banka Rus pazarından çıkmaya hazırlanıyor

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sonucunda çok sayıda banka yıl sonunda kadar Rus pazarından ayrılmaya hazırlanıyor. İşte detaylar.

Rusya yaptırımlarla zor günler yaşıyor. Özellikle finans sektörü bu yaptırımlardan en çok etkilenenler arasında. Hal böyle olunca da pek çok finans kurumu özellikle bankalar Rus pazarındaki operasyonlarını sonlandırmaya çalışıyor. Son edinilen bilgilere göre Rusya’da faaliyet gösteren çok sayıda banka Rusya’daki faaliyetlerini yıl sonuna kadar sonlandırmaya hazırlanıyor.  Analytical Credit Rating Agency (ACRA) CEO’su Mikhail Sukhov, İzvestia’ya verdiği röportajda, önümüzdeki 18 ay içinde yaklaşık 20-30 yabancı kredi kuruluşu da dahil olmak üzere 50 bankanın Rusya piyasasından çıkacağını iddia etti.

Analytical Credit Rating Agency (ACRA) CEO’su Mikhail Sukhov,
Analytical Credit Rating Agency (ACRA) CEO’su Mikhail Sukhov,

50 Banka Rusya’dan çıkacak

Analytical Credit Rating Agency (ACRA) CEO’su Mikhail Sukhov, son yaşanan gelişmeler sonrasında 50 bankanın yıl sonuna kadar operasyonlarını sonlandırıp Rusya’yı terk edeceğini açıkladı. Sukhov, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Denetim uygulamalarının yeniden kurulduğu yıl sonuna kadar yaklaşık bir düzine banka piyasadan ayrılacak ve gelecek yılın sonuna kadar 30-40 oyuncu daha piyasadan ayrılacak. Bu tür hikayeleri yansıtmak zor ama inanıyorum ki 50 banka önümüzdeki bir buçuk yılda çeşitli nesnel nedenlerle piyasadan çekilecek. Ülkedeki kredi kuruluşlarının sayısı 300’e yaklaşabilir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu