Ekonomi

Cumhuriyet tarihinin en ağır krizi yaşanıyor, yeni iflaslar kapıda

Türkiye’de ekonomik göstergeler her geçen gün bozulmaya devam ederken Ekonomist Uğur Civelek Türkiye ekonomisiyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu.

Birgün gazetesine açıklamalarda bulunan Ekonomist Uğur Civelek Türkiye’de şu an Cumhuriyet tarihinin en ağır krizinin yaşandığını belirterek yeni iflasların ise kapıda olduğunu söyledi.

Enflasyon ve işsizlik artacak

Civelek, iktidarın günü kurtarma politikaları izlediğini belirterek, “Günü kurtarmak pahasına sorunları ağırlaştırdık. Yeni bir iflas süreci kapıda. Ortalığa para saçarak, konkordato süreçleriyle bu engellenemez. Enflasyon, işsizlik kaçınılmaz. Türkiye’de siyaset artık çözüm merci değil. Mevcut ekonomik sistem içerisinde bilinen yöntemlerle hiçbir çözüm yok. Tüm ekonomik sistemin çöktüğü bir sürece giriyoruz. Toplumsal hareketler kaçınılmaz. Yeni bir dönem başlayacak.” ifadelerini kullandı.

CDS’deki yükseliş bir şey anlatıyor

Diğer yandan Türkiye’nin kredi risk primindeki (CDS) yükselişlerin bir şey anlattığını belirterek, “Kurun yükselişi, faiz yükseltmemekte direnmek, CDS’deki yükseliş bir şey anlatıyor. Türkiye’de enflasyon da işsizlik de yükselecek. CDS, risk ölçer. Bu iflas riskidir yani batma riskiniz artıyor demektir. Bunu gören arkasına bakmadan kaçar, paranızın değeri de çöker, enflasyon da kudurur.” değerlendirmesinde bulundu.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu