Denizbank Kredi Kartı Yapılandırma

Kredi kartı günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bir alışveriş aracıdır. Denizbank, birçok müşteri tarafından tercih edilen bir bankadır. Bazı müşterilerin Denizbank kredi kartlarında herhangi bir sebepten dolayı biriken borç bakiyesi ödenmediği taktirde veya gecikmeli yapılan ödemeler kredi notunuzu negatif yönde etkileyebilir. Bunun için Denizbank kredi kartı yapılandırma hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kredi notunuzda eksi kayıtların oluşmaması için bu başvurunun sonucunda güncel faiz oranları ve sizin belirlediğiniz vade üzerinden borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Eğer sizin de ödemekte zorlandığınız kredi kartı borcu varsa, Denizbank’ın sunduğu imkanlardan yararlanarak borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Bankanın istediği şartları sağlayabilen müşteriler müracaat ederek mevcut kredi kartları ile ilgili borçlarını kolaylıkla taksitlendirebilirler. Denizbank kredi kartı yapılandırma için bankanın istediği şartlar ise borçluluk oranının yüksek olmaması, borç bakiyesinin takibe düşmemiş olması ve bankalar arası risk durumunun belirlenen oranda olmasıdır.

Yapılandırma işleminin asıl hedefi, kredi kartı borçlarının tahsil edilebilmesidir. Bu hedef doğrultusunda istenilen şartları yerine getirebiliyorsanız, banka ile görüşerek güncel faiz oranı üzerinden kartlarınıza ait borçları yapılandırabilirsiniz.

Denizbank Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarınızı taksite böldürmek için Denizbank kredi kartı yapılandırma başvurunuzu en yakın banka şubesine giderek bildirebilir veya 0850 222 0 800 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer şubeler aracılığıyla işlem yaptırmak istiyorsanız kredi kartı borçlarınızın yapılandırılmasını talep ederken kimlik belgesi ve konuya ilişkin bir dilekçe hazırlanması gerekmektedir.

Telefon bankacılığını tercih ederseniz ise sesli yanıt sistemi ile kredi kartı işlemleri menüsüne aktarılarak işlem yapabilirsiniz. Bu aktarımdan sonra ise müşteri temsilcisine bağlanmak için gerekli tuşlamaları yaparak temsilciye Denizbank kredi kartı yapılandırmasıyla ilgili talebinizi iletebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan detay ise kredi kartınızın borcunu 3 aydır ödeyemiyor olmanız gerekmektedir.

Bu aşamada görüştüğünüz banka temsilci size ödeme vadeleri ile ilgili ve ödenecek olan toplam miktar hakkında net bilgiler verir. Size sunulan taksit seçenekleri içinden belirleme yaptıktan sonra mail adresinize taksit sözleşmesi ve gerekli olan ödeme planı gönderilecektir.

Denizbank 72 Ay Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Genellikle banka müşterileri, biriken kredi kartı borçlarını bankalarca sunulan borç transfer ihtiyaç kredisi ile kapatmaktaydı. Fakat borç transfer ihtiyaç kredisinde avantajlı faiz oranları olmamasından dolayı banka müşterileri borçlarını ödeyebilmek için farklı bir taksitlendirme yöntemi aramaktaydı. Bu duruma çözüm bulabilmek için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren bir yönetmelik yayınladı. Kart borçlarının yapılandırılma şartlarını belirleyen bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte Denizbank da 72 ay kredi kartı yapılandırma seçeneğini müşterilerine sunmaya başladı.

Fakat Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenleme “canlı” şeklinde tabir edilebilen kart borç bakiyelerini kapsadığı için takipteki kredili ürünlerin taksitlendirilmesi bu durumda mümkün olmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankalara gönderilen tebliğ yazısında kredi kartlarını ödemekte zorlanan kişilerin borçlarını 72 ay vadeye bölebilecekleri yazmaktadır. Yani borcu yüksek tutarlarda olan kişiler borç yapılandırması kapsamında 72 vadeli taksit yaptırabilirler. Bu sayede aylık ödeme miktarı yüksek tutarlarda olan banka müşterileri 72 ay seçeneğini kullanarak borçlarını, aylık taksit tutarları daha az olacak şekilde kolaylıkla ödeyebilir.

Yapılan bu düzenleme ile sadece bir borç takibi bulunmayan kredi kartı sahiplerinin borçları, müşterinin talep ettiği vadeye ve bankanın çalışma politikası gereğince sunacağı faiz oranına göre yapılandırılabilmektedir. Sunulan vade seçeneklerinde üst limit 72 ay olarak belirlendiği için banka müşterileri en fazla 6 yıla kadar sunulan taksit seçeneklerini değerlendirebilmektedir. Denizbank, kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri hizmeti için kredi kartı borçlarınızı belli bir faiz oranı üzerinden taksitlendirmektedir.

Kuzgun AKÇA: ODTÜ Ekonomi bölümü mezunuyum ve 30 yaşındayım. Ekonomist dergisinde köşe yazarlığı yapmaktayım. Aynı zamanda 2018 Kasım ayından bu yana bankahaberi.com'da haber editörlüğü ve muhabirlik yapıyorum.