Devlet Her Çocuk İçin Karşılıksız 3395 Türk Lirası Öğrenci Yardımı Sunuyor!

Bakanlık çocuk başına düşen yardımlarla ilgili güzel haberi verdi. Başvuru sahibine 3395 TL öğrenci yardımı verilmektedir. Kimlik kartı ile PTT'den alınabilir olacak.

Devlet Her Çocuk İçin Karşılıksız 3395 Türk Lirası Öğrenci Yardımı Sunuyor!

Yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklandı. Çocuklar için sonuçsuz kalan taleplerde bulunanlara 3395 TL yardım yapılacak. 2023 yılında sosyal ve ekonomik yardımlar arttı. Ayrıca okul çağında çocuğu olan ailelere yapılan bu yardımların kapsamı genişletildi. Peki öğrenciler hangi durumlarda SED yardımı alıyor?

Ocak 2023 itibariyle birkaç ödeme kalemi artarken, öğrencilere yönelik SED yardımı da bu kez arttı. Bu ay Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu yardım ödemesini zamlı olarak hesaplara aktaracak. Bir yandan 2023 SED yardımının miktarı öğrenilmeye çalışılırken diğer yandan gereksinimlerin neler olduğu sorgulandı. Peki SED desteği için kimler uygundur?

2023 SED Yardımının Maliyeti Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelerin eğitimli çocuklarına sosyal ve mali destek ödemeleri yapmaktadır. Sosyal ve ekonomik destek ödeneğinden yararlanabilmek için gelir şartı dikkate alınır. Her çocuk için bu ödemeye başvurmak, geliri asgari ücretin üçte birinden az olan ailelere yardımcı olacaktır. 2023 yılı için artırılmış SED yardım tutarı hesaplandı. Öğrencinin eğitim düzeyine (ilk, orta, lise veya lisans) bağlı olarak farklı ödemeler yapılır. Aşağıdakiler, 2023 için mevcut SED yardımı ödemeleridir:

  • Anaokulundaki Çocuklar için 2049,00 TL
  • İlkokul öğrencileri için 3.090,00 TL
  • Ortaokul öğrencileri için 3.295,00 TL
  • Lisede olanlar için 2.059,00 TL
  • Lisans öğrenim öğrencisi olanlar için 3.708,00 TL

SED Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet her ay aile ve sosyal hizmetler bakanlığı aracılığıyla sosyal yardım alan milyonlarca kişiye ödeme yapıyor. Sosyal yardım ödemelerine hak kazanmak için devlet şartlarını yerine getirmek hayati önem taşımaktadır. 2023 yılında SED yardımı, dar gelirli ve yoksul ailelerin çocuklarına sağlanan yardım programlarından biri olacaktır. Yardım, yalnızca kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara verilmektedir. Aynı zamanda çocuklar eğitimine devam etmek zorundadır.