Bankalar

Diyanet: Vadesiz hesaplar dinen uygun değil

Diyanet İşleri Başkanlığı sorulan bir soru üzerine vadesiz banka hesapları ile ilgili fetva yayımladı. Diyanet fetvasında vadesiz banka hesaplarının dinen uygu olmadığını belirtti. İşte detaylar.

Diyanet İşleri Başkanlığı yeni açıklama ile yine gündeme oturdu. Bu seferki konu ise bankacılık sistemindeki vadesiz hesaplarla ilgili fetvası oldu. Diyanet işleri Başkanlığı, ‘’Bankaların vadesiz mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmü nedir” sorusuna cevap olarak, “Zorunluluk olmadıkça paranın vadesiz bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” yanıtını verdi. Bu cevabın ardından konu sosyal medyanın gündemine oturdu.

Vadesiz hesaplar dinen uygun değil

Diyanet İşleri Başkanlı vadesiz banka hesaplarının dinen uygun olup olmadığı sorusuna yanıt olarak ‘’Zorunluluk olmadıkça paranın vadesiz bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” yanıtını verdi. Başkanlık açıklamasının devamında ise “Herhangi bir faiz getirisi olmayan vadesiz mevduat hesapları, faize dayalı açılan vadeli mevduat hesaplarıyla aynı kapsamda değerlendirilemez. Bununla birlikte vadesiz mevduat hesabına yatırılan paranın faiz gibi dinen meşru olmayan işlemlerde kullanılması da söz konusu olabileceğinden, bu hususta meşru seçenekler olduğu sürece, zorunluluk olmadıkça paranın böyle bir hesapta tutulması dinen uygun değildir” dedi. Bu açıklamanın sosyal medyada yayılması  üzerine ise tartışmalar alevlendi. Kimisi kararı doğru bulurken kimisi de kararı eleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı daha öncede benzer bir şekilde çalışanlarının bankalardan maaşlarını almalarına karşılık olarak bankalar arafından verilen promosyonlarla ilgili olarak da ‘’harama yakın’’ yanıtını vermişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu