BankalarGündem

Diyanette banka promosyonu krizi! Danıştay Erbaş’ı haklı buldu

Diyanetteki banka promosyonu krizi devam ediyor. Danıştay, Erbaş ile Türk Diyanet Vakıf-Sen arasındaki banka promosyonu tartışmasında Ali Erbaş’ı haklı buldu. İşte detaylar.

Bankalar ile kamu kurumları arasındaki promosyon anlaşmaları tüm hızıyla devam ediyor. En hararetli tartışma ise polisler ile Vakıfbank arasında sürüyor. Vakıfbank polislere 18 bin TL önerirken polisler ise 50 bin TL promosyon istiyor.

Vakıfbank ile polisler arasındaki promosyon yarışı sürüyor

Danıştay Ali Erbaş’ı haklı buldu

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığında ise promosyon miktarı tartışmasının yanında bir faizli faizsiz bankacılık tartışması sürüyor. Zira Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş banka promosyonu ihalesine tüm bankaları çağırmak yerine “faizsiz finans kurumlarının tercih edilmesi” talimatı vererek ihaleye sadece katılım bankaları çağırılmıştı.

Bu gelişmenin üzerine Türk Diyanet Vakıf-Sen konuyu yargıya taşıyarak ihaleyi iptal etmişti. Personele, bu kapsamda toplam 2 bin 880 lira promosyon ödeneceği kaydedildi. Daha sonra tüm bankaların katılımıyla ihaleler yapıldı ve promosyon 16 bin liraya kadar çıktı.

Danıştay promosyon tartışmasında Ali Erbaş'ı haklı buldu
Danıştay promosyon tartışmasında Ali Erbaş’ı haklı buldu

Danıştay ise yaptığı incelemelerin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı haklı buldu. Danıştay 13. Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine Türk Diyanet Vakıf-Sen’in, AYM’ye başvuracaklarını belirtti. Öte yandan Diyanet’te yetkili sendika olan Diyanet-Sen ise ihalenin “Ben yaptım oldu anlayışıyla” gerçekleştirildiğini belirterek, “Maaş promosyon ihalesi, personelimize, üyemize destek sağlamak yerine sadece mağduriyet ve karmaşa üretmiştir. Sendikamızın yürüttüğü yargı süreci halen devam etmektedir” açıklaması yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu