Döviz & BorsaEkonomiGündem

Dolar, açıklama öncesi ‘out’ açıklama sonrası ‘in’

Hazine ve Maliye Bakanlığının açıklaması öncesi düşen dolar açıklama sonrası tekrar yükseldi. İşte detaylar.

Hazine ve Maliye Bakanlığı akşam saatlerinde internet sitesinden bir duyuru yaparak ilerleyen saatlerde ekonomi ve artan kurlarla ilgili olarak yeni kararlar açıklayacaklarını belirten bir duyuru yayımladı.

Bu açıklamanın ardından finansal piyasalarda panik başladı. Acaba 21 Aralık 2021’deki gibi bir düşüş mü yaşanacak diye herkes birbirine sormaya başladı. Duyurunun ardından gün içinde 17.30 lira seviyesine çıkan dolar kuru duyurunun ardından 16.77 lira seviyesine kadar çekildi.

Açıklama tatmin etmedi

Daha sonra herkes Bakanlıktan yapılacak açıklamaya kitlendi ve dolar 16.77 lira seviyesine kadar çekildi. Saat 10.46 cıvarlarında ise beklenen açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada sadece gerçek kişilere sunulmak üzere gelire endeksli devlet iç borçlanma senedinin (GES) talep toplanmasına 15 Haziran 2022’den itibaren başlanacağını açıkladı. Bu açıklama piyasaları tatmin etmedi ve dolar tekrar yükselmeye başlayarak 17.25 lira seviyesine kadar yükseldi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu