Döviz & BorsaEkonomiGündem

Dolar endeksi (DXY) kritik seviyeyi aştı

ABD ticaret ortaklarının para birimlerinden oluşan bir sepet olarak adlandırılan Dolar endeksi (DXY) 2 yıl sonra kritik yer olan 100 seviyesini açtı.

ABD’de COVID-19 salgınıyla mücadelede kapsamında uygulanan sınırsız para politikası sonucu son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarının görülmesinin ardından Amerika Merkez Bankası’nın bol para döneminin bittiği açıklamasıyla beraber girdiği faiz artımı süreci ve bilanço küçülmesinin ardından dolar endeksini Mayıs 2020’den bu yana ilk kez 100’ün üzerine çıktı.

Mart 2020’de 94,7-103 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izleyen dolar endeksi, 100 bölgesindekine yatay seyrine mayıs ayına kadar devam etti. Sonrasında dolar endeksi, Mayıs 2020’de Fed’in para politikasının uzun bir süre devam edeceğinin sinyallerinin ardından düşüş eğilimine girdi ve 2021 başlarına kadar gerileyerek 89,7 seviyesine kadar indi.

dolar endeksi

Enflasyon dolar endeksini besliyor

Yüksek enflasyon oranları dolar endeksini besliyor. Dolar endeksi, küresel bazda ortaya çıkan tedarik zincirindeki sorunları ve beraberinde yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan enflasyon endişesiyle 93 seviyelerine yükseldi. Amerika Merkez Bankası (FED)’in enflasyonun geçici olduğuna yönelik açıklamasının ardından 90 seviyelerine düşmüştü. Daha sonrasında enflasyon oralarının kalıcı olduğunun anlaşılmasının ardından dolar endeksi tekrara yükselişe geçti.

fed

FED söylem değişikliğine gitti

FED’in enflasyonun geçici olduğuna dair açıklamalarının ardından 2021’in son çeyreğinden itibaren artan enflasyon baskısıyla FED söylem değişikliğine gitti. FED üyeleri sene başından itibaren daha şahin söylemlere yönelirken, tahvil piyasalarında satış baskısı, dolar endeksinde ise yükseliş eğilimi güçlendi.

Martta ayında 25 baz puan faiz artırarak şahin pozisyona geçen FED, gelecek aylarda 50 baz puan artırabileceğinin sinyallerini verdi. Geçtiğimiz hafta açıklanan Fed tutanakları öncesinde ve sonrasında yükseliş eğilimini üst üste yedi gün devam ettiren dolar endeksi, böylece yaklaşık 2 yıl aradan sonra 100 seviyesinin üzerine çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu