EkonomiGündem

Dolar için kritik tarih 2-3 haziran, Faiz+Kur krizi kapıda

Türkiye’nin dolarla imtihanı devam ediyor. Dolar kuru için ise kritik tarih 2-3 haziran. Faiz+Kur krizi kapıda. İşte detaylar.

Türkiye’de 2021 eylül ayında girilen faiz indirim süreci ile birlikte harekete geçen dolar kuru 21 Aralık 2021 tarihinde alınan kararlar sonrası geri çekilerek stabil hale gelmişti. Ancak Amerika Merkez Bankası’nın (FED) ABD’deki enflasyon oranlarının rekor kırmasının ardından faiz artırım sürecine girmesiyle birlikte tekrar harekete geçere 16.50 TL seviyesine kadar yükseldi. Bu gelişmenin ardından herkesin kafasında yeni bir kur krizimi geliyor sorusu var.

Bu sorunun cevabını ekonomist Evren Devrim Zelyut cevapladı. Zelyut dolar kuru için 2-3 haziran tarihini işaret etti.

Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kuru için 2-3 haziran tarihinin kritik olduğunu belirtti.

Kritik tarih 2-3 haziran

Ekonomist Evren Devrim Zelyut dolar kuru için 2-3 haziran tarihinin kritik olduğunu belirtti. Zira 2 haziranda FED’in faiz artırımı konusunda önemli olan ADP Ulusal İstihdam Raporu, 3 haziranda da Türkiye’nin haziran ayı enflasyon oranı açıklanacak. Zelyut yüksel enflasyonun dolar kuru üzerinde baskı yaratacağını belirterek, ‘’Enflasyonda yüzde 70 rakamının aşılması negatif reel faizi artıracağı için bir kırılma yaşatabilir. An itibarıyla 70 enflasyon varken 14 faiz durumunda açık 56 puandı. Bu fark arttıkça Lira’dan kaçış artıyor ki bunu artık hepimiz biliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Faiz+Kur krizi kapıda

Devrim Zelyut yaptığı açıklamada olarak Merkez Bankası rezervlerine ilişkin şu bilgileri verdi.

‘’Rezervler ne olmuş diye baktığımızda, 26 Mayıs itibarıyla TCMB dış varlıklar toplamı 1 trilyon 730 milyar TL, toplam döviz yükümlülükleri 1 trilyon 664 milyar TL, aradaki fark yani varlıklardan borçları çıkarınca 66 milyar TL kalıyor. Bu da 4 milyar dolara denk geliyor.’’

Ardından ise net rezervler konusuna açıklık getirdi.

‘’Ancak net rezervimiz bu kadar değil. Bir de Merkez’in swap yani borç aldığı dövizler var onları da bu rakamdan düşmek gerek. 20 Mayıs itibarıyla swap toplamı 64,6 milyar dolar. 64,6-4= eksi 60,6 milyar dolar’’

Daha sonra ise Allah korusun deprem olsa, Ukrayna’ya saldırdıkları gibi bize de bir süper güç saldırsa stoklar bitince onları yerine koymak için gerekli olan para durumu yani rezervler ekside olduğunu belirterek Türkiye’nin kısa vadeli borcu ne kadar? 181 milyar dolar. Normalde bir devletin rezervi en az kısa vadeli borcunu karşılayıp 6 aylık ithalatına yetecek kadar olmalıdır. Ama Türkiye bundan çok uzakta, yorumunda bulundu.

Son olarak Faiz+Kur krizinin kapıda olduğunun altını çizen Zelyut, ‘’Türkiye’de iç dolar talebini durdurmak için kur korumalı hesabın 16,40 kurdaki maliyeti 100-120 milyar TL olacak. Gelecek süper bono ya da enflasyon korumalı bono doları tutmak için değil, KKM maliyetini ödemek için gelecek! Yani bir kredi kartından çekip, diğer kredi kartına yatıracağız. Bu işin sonunda Hazine’nin borcun altında ezilerek kurdaki kontrolünde kaybedilmesi ve çifte krizin çıkması sürpriz olmayacaktır. Kısacası “Faiz+Kur Krizi” doğacaktır.’’ dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu