BankalarDöviz & BorsaEkonomiGündem

Dolarda işler karışıyor! TCMB, artan kur karşısında firmalardan dolar satması için ricada bulundu

Dolarda işler karışıyor. Doların 16 lirayı aşması karşısında müdahalesi yetersiz kalan TCMB firmalardan döviz satması için ricada bulundu.

Dolar/TL kurunda hareketlilik tekrar başladı. Geçtiğimiz yıl 18 lirayı aşan dolar 21 Aralık 2021 tarihinde açıklanan kur korumalı mevduat ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve kamu bankaları öncülüğünde yapılan döviz satışıyla birlikte 11 TL’ye kadar düşürülmüştü.

Ancak enflasyonla mücadele kapsamında Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırmasının ardından dolar tekrar hareketlenerek 16 lira seviyesini aştı.

TCMB firmalardan döviz satışı ricasından bulundu

Bugün doların 16 lirayı aşmasının ardından Birgün gazetesinden Havva Gümüşkaya çarpıcı bir iddiada bulundu.

Havva Gümüşkaya’nın haberine göre doların 16 lirayı aşmasından yetersiz kalan TCMB firmalardan döviz satışı için ricada bulundu.

Gümüşkaya’nın aktardığına bilgilere göre TCMB tarafından aranılan firmaya bir iletişim numarası bırakılarak gerçekleştirilen döviz satışı miktarının firma adı ile birlikte bildirilmesi talep ediliyor.

TCMB tarafından döviz satışı için aranan bir firma gelen telefonun ardından 100 bin dolarlık satış gerçekleştirdi.

TCMB’nin dolara müdahalesi devam ediyor

Diğer yandan TCMB’nin dolara müdahalesi devam ediyor. Son açıklanan verilere göre TCMB’nin toplam rezervi 13 Mayıs itibarıyla 102 milyar dolara, uluslararası net rezervler ise 11,5 milyar dolara geriledi. Swap hariç rezervler ise aynı dönemde eksi 52 milyar dolar oldu.

Reuters’ın hesaplamaları baz alınarak yapılan bir hesaplamaya göre ise TCMB’nin günlük rezerv kaybının son 1 ayda günde 0,5 milyar doların üzerine çıktığı belirtiliyor. Böylece bu hafta Merkez Bankası’nın net rezervinin 10 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu