Döviz Yatırımı Nasıl Yapılmalıdır?

Geçmişten bu yana en çok tercih edilen yatırım seçeneklerinin başında döviz yatırımı gelir. İki farklı ülkeye ait para birimleri arasındaki farklar dikkate alınarak yapılır.

Geçmişten bu yana en çok tercih edilen yatırım seçeneklerinin başında döviz yatırımı gelir. İki farklı ülkeye ait para birimleri arasındaki farklar dikkate alınarak yapılır. Döviz yatırımı yapmayı düşünenlerin uluslararası süreçleri yakından takip etmesi şarttır. Çünkü, para birimlerinin değer kazanması veya kaybetmesi bilhassa uluslararası gelişmelerle yakından ilgilidir.

Döviz Yatırımı Yapılırken Hangi Para Birimleri Tercih Edilmelidir?

Döviz yatırımı yaparken Türk lirasına kıyasla daha değerli olan Euro, Amerikan doları, Japon yeni ve İsviçre frangı gibi para birimleri seçilmelidir. Çünkü, bu para birimleri sayesinde kazanç sağlamak mümkündür. Bunun yanı sıra, isteyenler, birden fazla para birimini de tercih edebilirler. Bu sayede, yatırım esnasında ortaya çıkması muhtemel kayıpları telafi etmek mümkün hale gelir. Uzun süreden bu yana döviz yatırımı yapan kişilerin Türk lirasına kıyasla daha değerli olan para birimlerinden en az iki tanesini tercih ettiği göze çarpar.

Döviz Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Döviz yatırımı yapmak isteyenlerin aşağıdaki hususlara dikkat etmesi şarttır.

·         Para piyasaları yakından takip edilmelidir.

·         Piyasa analizi yapılmalıdır.

·         Yatırımın hangi şekilde yapılacağı da önem taşır. Döviz yatırımı için birden farklı yol mevcuttur. İsteyenler banka şubeleri aracılığıyla isteyenler ise Forex veya VİOP gibi yöntemler ile döviz yatırımı gerçekleştirebilirler.

Döviz yatırımı sayesinde kazanç elde etmek isteyenlerin para piyasalarının dinamiklerine hakim olması en önemli gerekliliktir.

Döviz Yatırımı İçin Hangi Banka Tercih Edilmelidir?

Döviz yatırımı yapmayı düşünenlerin bankaların vermiş olduğu faiz oranlarını dikkate alması gerekir. Bankaların vadeli mevduat hesabı bulunur. Döviz alan tüketiciler ellerindeki dövizi bankaların vadeli mevduat hesaplarına yatırarak faiz geliri elde etme şansı yakalarlar. Bu noktada, yabancı ülkelerin para birimleri için verilen faiz oranı bankalar arası farklılık gösterir.

Güncel tarih itibariyle en yüksek faiz oranı internet bankacılığı seçenekleri ile dikkat çeken QNB Finansbank tarafından verilir. Bu bankanın piyasa faiz oranının üzerinde bir oran sunması ciddi bir avantaj olarak dikkat çeker. Bu bankanın yanı sıra Türkiye İş Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası’nın da faiz oranları dikkat çekicidir.

Döviz Yatırımının Püf Noktaları Nelerdir?

Döviz yatırımı yapmak isteyenlerin her şeyden önce çeşitlendirme yapması gerekir. Bir başka deyişle, Euro gibi para birimlerine ek olarak değerini daha yüksek oranlarda arttırmış para birimlerine de yatırım yapılmalıdır.

·         Hafta içi yapılan döviz alım satım işlemleri daha yüksek kazanç sağlar.

·         Birden çok banka ile çalışmak avantajlıdır. Bilhassa mobil bankacılık sayesinde her an değişen döviz piyasası takibi yapılır.

Döviz yatırımı yapmak isteyenlerin döviz hesabı edinmesi yukarıdaki faktörlere ek olarak gerekli bir diğer husustur.

Döviz Yatırımı Riskli Mi?

Her yatırım için geçerli olduğu gibi döviz yatırımının da birtakım riskleri mevcuttur. Para piyasalarına hakim olan bir tüketici bu riskleri dikkate alarak işlem yaptığı takdirde herhangi bir sorun yaşamaz.