Dövize Hangi Kanallar Aracılığı İle Yatırım Yapılır ?

Döviz yatırımı konusunda yeni başlayacak yada acemi olan kişilerin öncelikle bu konuyu iyice araştırmalarını öneririm. Herkesin bildiği gibi ülkemizde yabancı para birimlerine döviz denir . Herhangi bir yabancı para birikimine döviz yatırımı denir .

Döviz Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Döviz yatırımı konusunda yeni başlayacak yada acemi olan kişilerin öncelikle bu konuyu iyice araştırmalarını öneririm. Herkesin bildiği gibi ülkemizde yabancı para birimlerine döviz denir . Herhangi bir yabancı para birikimine döviz yatırımı denir . Öncelikle Dünya bankasının seçtiği birimlerle belirlenen para birimleri ve bu para birimlerinin miktarlarına göre hangi para birimine yatırım yapmanız gerektiğini seçmelisiniz . Para birimlerini kuyumcu ,banka veya döviz bürolarından takip edebilirsiniz . Ülkemizde en çok tercih edilen para yatırımı genelde dolar ve euro üzerinden yapılmaktadır . Döviz aynı zamanda borsa üzerinden yapılabilir , hatta genel olarak borsada yapılan döviz işlemleri online ve hızlı şekilde yapıldığı için borsa türü döviz yatırımı daha çok tercih edilmektedir . Buna göre online yada döviz bürolarına giderek seçtiğiniz yabancı para birimiyle birlikte döviz yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz .

 Dövize Hangi Kanallar Aracılığı İle Yatırım Yapılır ?

Evet şimdi ise hangi kanalda döviz işlemi yapmanız gerektiğini öğrenelim ve bu kanalların özelliklerini öğrenelim .

1.   Spot döviz işlemleri ile şube , ATM ve mobil bankacılığı kullanarak dilediğiniz gibi döviz alıp satabilirsiniz .

2.   Döviz alım satım emir işlemi bu işlem ile bir para birimi belirliyorsunuz ve bir döviz kuru miktarı belirliyorsunuz bu sistemle birlikte döviziniz bu miktara ulaşınca otomatik olarak satın alınıyor .

3.   Vadeli döviz alımı ve satımı sistemi ile banka ve sizin aranızda bulunan bir anlaşma sayesinde şartları siz belirlersiniz , ve vadesi en fazla bir yıldır ve döviz kuru vadenin bitimine göre belirlenir . Bu işlemde bir başlangıç teminatı sizden talep edilir yaptığınız yatırım eğer düşüş yaşarsa başta ödediğiniz teminat aynı şekilde size ödenir .

4.   En para bankası döviz yatırımı için seçebileceğiniz en iyi bankalardan biridir döviz yatırımı yapan müşterilerine çok düşük bir kur farkı alır ve buda aldığınız parayı daha yüksek fiyatlarla satmanıza yardımcı olur .

Bundan sonra seçtiğiniz bir bankadan döviz alım veya satımı ile alakalı anlaşmanızı imzalayarak sizde döviz alım satımına başlayabilirsiniz .