Gündem

Dövizi olan şirketlere bir düzenleme daha

Son dönemde dövizi olan şirketler için yeni düzenlemeler hayata geçiriliyor. Son olarak ise KKM katılmak isteyen şirketler için yeni bir düzenlemeye gidildi.

Hükümet döviz kurlarındaki artışı engellemek için bin bir türlü yol deniyor. Geçtiğimiz hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından döviz mevduatı olan şirketlere kısıtlama getirilmesinin ardından bugünde yurt içi yerleşik tüzel kişilerin kur korumalı mevduattan (KKM) yararlanabilmelerine esas olan bankada döviz tevdiat hesabı bulundurma süre sınırı haziran sonuna kadar uzatıldı.

Haziran ayı sonuna kadar uzatıldı

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında tebliğinde değişikliğe gidildi. Buna göre yurt içi yerleşik tüzel kişilerin KKM’den yararlanabilmesinde 31 Aralık 2021 ile 30 Mart 2022 tarihleri arasında bankada döviz tevdiat hesaplarının bulunması şartı 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 olarak yeniden düzenlendi.

Böylece yeni düzenleme ile birlikte yurt içi yerleşik tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasındaki herhangi bir tarihte bankalarda mevcut olan dolar, euro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesabı bakiyeleri, hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilerek KKM kapsamına alınabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu