ABD Başkanı Trump Ailece Borsayı Yönetiyor!

Avrupa borsaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın Hong Kong ile ilgili yaptırım öngören yasa tasarısını onaylamasının ardından günü düşüşle kapattı. İşte yaptırım kararı sonrası Avrupa borsalarının durumu...

ABD Başkanı Trump Ailece Borsayı Yönetiyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Hong Kong ile ilgili attığı adımın ardından Avrupa borsaları günü düşüşle kapattı. Son dönemde dünyanın en büyük ekonomileri olarak gösterilen ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerine dair iyimser havanın etkisiyle yükselişe geçen Avrupa borsaları, ABD Başkanı Trump'ın geçtiğimiz gün Kongre'nin her iki kanadından geçerek masasına gelen "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" isimli yasa tasarısını imzaladığını duyurmasının ardından bir anda düşüşe geçti. Başkan Trump, söz konusu kanun tasarısının onaylandığını bizzat açıklamasıyla birlikte Avrupa borsaları günü düşüşle tamamladı.

Avrupa Borsalarına Başkan Trump Etkisi

Söz konusu yasa tasarısı, Hong Kong'da uzun bir süredir devam eden gösterilerde uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Yatırımcılar ABD Başkanı Donald Trump tarafından atılan bu adımın, ABD ile Çin arasında gerçekleşen ticaret görüşmelerinin pozitif yönde ilerlemesini olumsuz etkileyeceği konusunda endişeler taşıyor. Gösterge endeksi i Stoxx Europe 600, yüzde 0,14 azalarak 409,25 puandan kapandı.

Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,24 azalarak 5.912,72 puana, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,61 değer kaybederek 23.342,42 puana, DAX 30 endeksi yüzde 0,31 düşüşle 13.245,58 seviyesine geriledi. İngiltere borsaları ise TSE 100 endeksi günü yüzde 0,18'lik düşüşle 7.416,43 seviyesinde tamamladı.

ABD Başkanı Trump Yaptırım Öngören Tasarıyı Onayladı

Geçtiğimiz günlerde ABD parlamentosunun her iki kanadından da geçerek ABD Başkanı Trump'ın önüne gelen "Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası" adlı yasa tasarısı onaylandı. Konuya ilişkin açıklamada Trump, "Bu tasarıyı, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Hong Kong halkına olan saygımdan dolayı imzaladım. Bu tasarı, Çin ve Hong Kong hükümetlerinin aralarındaki farklılıkları çözerek, uzun süreli barış ve refaha yol açmasını amaçlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Hong Kong'ta üniversitelerin işgal edilmesiyle başlayan protestolarda uygulanan şiddet ve insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısı, Kongre'nin her iki kanadından geçmiş, hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat vekillerden büyük destek almıştı.

Hong Kong'da Demokratik Reform Talebi

Haziran ayında şüphelilerin Çin'e iadesi yasa tasarısına karşı başlayan demokrasi yanlı protestolar, son haftalarda şiddet olaylarına ve çatışmalara neden olmuştu. Tasarının 23 Ekim tarihinde resmen geri çekilmesine rağmen protestocular demokratik reform talepleri ile eylemleri sürdürme kararı alınca göstericiler ile polis arasında şiddetli çatışmalar meydana gelmişti.

Göstericiler, protestolara hükümet tarafından "ayaklanma" olarak nitelenmesine son verilmesini, şiddet uygulayan polisler hakkında soruşturma açılmasını, tutuklanan protestocular için af çıkarılmasını ve kentte siyasi reform yapılmasını içeren 5 talep öne sürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER