ABD Merkez Bankası Fed Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, gerçekleştirdiği yılın son toplantısında beklendiği gibi faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmadığını açıkladı. Fed’in bu kararının ardından faiz oranları yüzde 1.75 ile 1.50 aralığında kalmış oldu. İşte detaylar…

ABD Merkez Bankası Fed Faiz Kararını Açıkladı

Piyasaların ve analistlerin beklentileri doğru çıktı. Amerikan Merkez Bankası Fed’in yılın son faiz kararı toplantısında faiz değişikliğine yönelik bir karar çıkmadı. Fed yetkilileri ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerinde bir değişiklik yapmadı ve faiz tahminlerini aşağıya çekti. Fed, faiz oranlarını istikrarlı tutarak, ABD’de ekonomik büyümenin yanı sıra düşük işsizlik olmasının, gelecek yıl gerçekleştirilecek olan ABD başkanlık seçimine kadar devam etmesin beklendiğine işaret etti. Bu doğrultuda Fed, açıklamış olduğu kararla borçlanma maliyetlerinin değişmeyeceğinin sinyalini verdi.

Çoğunluk 2021’ye Kadar Faizde Değişiklik Beklemiyor

ABD Merkez Bankası Fed’in 17 üyesi bulunuyor. Bu 17 üyenin 13’ü en azından 2021 yılına kadar faizlerde bir değişiklik olmasını öngörmediğini açıkladı. Geriye kalan 4 üye ise 2020 yılında sadece 1 kere faiz artırımı yapılabileceğini düşünüyor. Kurum 30 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirdiği bundan önceki faiz toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan indirdiğini açıklamıştı.

 Fed’in faiz kararının açıklamasının ardından dolarda önemli bir hareketlilik yaşanması beklenmiyordu, nitekim öyle oldu. Faizleri sabit tutan Fed’in bu açıklamasıyla birlikte dolarda ciddi bir hareketlilik olmadığı gözlendi. Fed’in son dakika olarak yaptığı açıklamada, cari para politikası duruşunun ABD ekonomisinde büyüme, enflasyon ve istihdam hedeflerini sürdürmek adına uygun olduğunu kaydetti.

2019’da 3 Kez Faiz İndirimi Yapmıştı

ABD Merkez Bankası Fed 2019 yılında gerçekleştirdiği faiz toplantılarının sadece 3’ünde faiz indirimine yönelik karar almıştı. Kurum faiz oranlarında 2.50 – 2.25 seviyesinde başladığı 2019 yılını 1.75 – 1.50 seviyesinde kapatmış oldu. Fed söz konusu faiz indirim kararları alınan toplantılarını 31 Temmuz, 18 Eylül ve 30 Ekim gibi yılın son dönemine yakın gerçekleştirdi. Bu toplantılarda toplamda 25 baz puan indirim yapılmış oldu.

Fed’in faiz oranlarında değişiklik yapmadığı kararını açıklamasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısına geçti. Başkan Powell, 75 baz puan indirimin ardından faiz oranlarını sabit tutma kararı aldıklarını kaydederek “Ekonomi ılımlı şekilde büyüyor ve işsizlik düşük seviyede. Bu büyümenin devamını beklemekteyiz.” dedi.

Ekonomi görünümünün risklere rağmen olumlu olduğuna dikkat çeken Jerome Powell, enflasyon rakamlarının da sürekli olarak hedefin altında seyrettiğini belirtti. “Faiz indirimleri ekonominin rayında tutulmasına yardım etti. Yüzde 2 enflasyon hedefine güçlü şekilde bağlıyız.” açıklamasında bulundu.

Analistler Fed’in faiz yaklaşımında herhangi bir gelişme olmadığını belirterek, “Başta ticaret savaşı olmak üzere riskleri değerlendirmeye alan Fed, önceki aylarda yapmış olduğu faiz indirimlerinin ekonomiyi desteklediğini düşünüyor, bu yüzden şu anda bir değişiklik gerekmiyor.” yorumunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2019, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER