ABD Temsilciler Meclisi, 1915 Olaylarını 'Ermeni Soykırımı' Olarak Tanıyan Tasarıyı 11'e Larşı 405 Oyla Kabul Etti

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını resmen Ermeni Soykırımı olarak tanıdı. Temsilciler Meclisi ayrıca Türkiye'nin askeri operasyonlarından dolayı yaptırımlar öngören bir tasarıyı da kabul etti. İşte detaylar...

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 Olaylarını 'Ermeni Soykırımı' Olarak Tanıyan Tasarıyı 11'e Larşı 405 Oyla Kabul Etti

ABD Temsilciler Meclisi, 1915 olaylarını resmen Ermeni Soykırımı olarak tanıdı. Temsilciler Meclisi ayrıca Türkiye'nin askeri operasyonlarından dolayı yaptırımlar öngören bir tasarıyı da kabul etti. İşte detaylar...

ABD Temsilciler Meclisi'nde gündem Türkiye olmaya devam ediyor. Mecliste bugün Türkiye'ye karşı iki önemli oylama yapıldı. Bu oylamalardan ilki 1915 olaylarının Ermeni Soykırımı olarak tanınması, diğeri de Barış Pınarı Harekatı sebebiyle öngördükleri yaptırımları kapsayan tasarının kabul edilmesiydi. Karar tasarısı Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz ile Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından Temsilciler Meclisi'ne sunulmuştu.

11'e Karşı 405 Oyla Kabul Edildi

1015 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi'nin büyük çoğunluğunun desteğini alarak onaylanmış oldu. Demokratların kontrolünde bulunan Temsilciler Meclisi'ne sunulan yasa tasarısı 11'e karşı 405 oyla kabul edildi. Alınan bu karar ile 1915 yılı ile 1923 yılları arasında Türkler ile Ermeniler arasında yaşanan olayların, "soykırım" olarak kabul edilmesi ve bu şekilde anılması isteniyordu.

ABD Temsilciler Meclisi'nin almış olduğu bu kararın bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Dolayısıyla ABD Temsilciler Meclisi'nin yasa tasarısını kabul etmesi ABD'nin 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanıdığı anlamına gelmiyor. Bu kararın onaylanmasının ardından ilk kez ABD Kongresi'nin bir kanadı 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemiş oldu.

Yaptırım Tasarısı Kabul Edildi

ABD Temsilciler Meclisi, Suriye'nin kuzeyine yönelik Türkiye'nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'ndan dolayı Türkiye'ye yaptırım yasa tasarısını kabul etti. Yasa tasarısı geçtiğimiz hafta meclise Cumhuriyetçi Lindsey Gragam ve Demokrat Chris Van Hollen tarafından sunulmuştu.

ABD'de birbirine iki muhalefet eden kanadın ortak hareket ettiği oylamanın sonucunda Türk Bakanlar, askeri anlaşmalar, ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) ve Halkbank'ı da kapsayan tasarı 16 hayır oyuna karşı 403 evet ile Meclis'ten geçmiş oldu.

Meclis'te büyük bir çoğunlukla kabul edilen kararda, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği operasyonları sebebiyle operasyonla bağlantılı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile diğer bağlantılı bakanlara vize verilmemesi ve varlıklarının dondurulması istendi.

Tasarı ayrıca Türk ordusuna veya Türk savunma sanayisine destek veren Halkbank'a da finansal yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alması sebebiyle uygulanmak istenen CAATSA yaptırımlarının da uygulamaya konması isteniyor.

Dışişlerinden Açıklama

ABD Temsilciler Meclisi'nin tasarıyı kabul etmesine ilk tepki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi. Bakan Çavuşoğlu bu karara ilişkin "Utanç verici bir karar" dedi. Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada "Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının bugün (29 Ekim) ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz." denildi.

Ermenistan Başbakanı: "Tarihi Bir Karar"

"ABD Kongresi'nin Ermeni soykırımını tanıma yönündeki tarihi kararını selamlıyorum. 296 sayılı karar, milyonlarca soykırım mağdurunun soyundan gelenleri teselli eden; hakikate ve tarihsel adalete hizmet etme yolunda atılmış cesur bir adımdır" açıklamasında bulunan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bu kararın tarihi bir karar olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER