ABD ve Çin Anlaştı Ek Vergiler Geri Çekiliyor! Ticaret Savaşı Bitecek Mi?

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fing, Çin ve ABD'li müzakerecilerin ticaret anlaşmasını takiben ilave vergileri kademeli olarak iptal etmek için anlaştığını duyurdu. ABD ve Çin arasında yeni dönem...

ABD ve Çin Anlaştı Ek Vergiler Geri Çekiliyor! Ticaret Savaşı Bitecek Mi?

Uzun bir süredir ABD ve Çin arasında devam eden ticaret görüşmelerinden olumlu sonuç çıktı. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fing, gümrük ek vergilerinin kademe kademe geri çekileceğini açıkladı. Konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre toplamda 300 milyar dolarlık ek gümrük tarifesi iptal edilecek. Reuters, karara Beyaz Saray içinden ve dışarıdaki bazı danışmanlardan itiraz edildiğini belirtti.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarında sıcak gelişmeler yaşanıyor. Çin, ABD ile 2018 yılından bu yana devam eden ticaret savaşları sonrası konan ek gümrük tarifelerinin iki ülkenin ticaret görüşmelerindeki ilerleme sonrası geri çekileceğini dünya kamuoyuna duyurdu.

Ek Gümrük Vergileri İptal Edilecek!

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fing konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Son 2 haftada üst düzey müzakereciler yapıcı görüşmelerde bulundu ve anlaşma konusunda sağlanan ilerlemeyle kademe kademe ek vergilerin kaldırılmasına dair anlaşmaya vardı." şeklinde konuştu. Gao'nun bu açıklamasına göre 1. aşama anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda anlaşmanın içeriğine göre iki taraf da aynı oranda ek gümrük vergilerinden vazgeçecek.

Çin'in iki ülke arasındaki gerilimlere neden olan tarifeler konusundaki tutumunun en baştan beri açık olduğuna dikkat çeken Gao, ticaret savaşlarının vergilerin artmasıyla başladığını e yine vergilerin iptali ile son bulacağını söyledi. Gao ilk aşamada ne kadar vergi iptalinin gerçekleşeceğinin, anlaşmanın içeriğine göre belirleneceğini kaydetti.

Ticaret Savaşı Bitiyor

Çin ve ABD arasında 18 aydan beri süren ticaret savaşı, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçtiğimiz yılın mart ayında Çin'den ithal edilen bazı ürünlere yaptığı ek gümrük tarifeleri ile başlamıştı. Dünya ekonomisinde söz sahibi iki ülke arasında gerçekleşen ticaret savaşı, soya fasulyesinden otomotiv parçalarına, teknoloji şirketlerinden Çin'in teknolojide yerlileşme programı Made in Chine 2025 ve kilit öneme sahip teknolojilerin üretilmesinde kullanılan nadir elementlerin koz olarak taraflar arasında kullanılmasına kadar geniş bir alana yayılmıştı.

Son dönemde Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı'nın başmüzakereci olarak katıldığı toplantılarda, iki ülke heyetlerinin Washington-Pekin-Şanghay hattında 13 tur toplantı yapmasına rağmen istenen sonuçlar alınamamıştı.

Çin 360 Milyar Dolarlık Vergiden Kurtulacak

Anlaşmanın ilk aşamasından son aşamasına kadar toplamda 360 milyar dolarlık Çin ürünü üzerindeki ek verginin kaldırılabileceği, Beyaz Saray'da muhalefeti ayaklandırdı. Çin teknolojik ürünleri üzerindeki vergilerin tamamen kaldırılacağı iddiası sonrası ABD ve Çin vadelileri yükseldi. Öte yandan Trump ve Şi arasında yapılması planlanan ve yeri bir türlü belirlenemeyen yüz yüze görüşme aralık ayına kaldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 10:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER