Bağdat’ta Gergin Anlar Yaşanıyor: Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Irak'ta hükümet karşıtı protestolar sebebiyle başkent Bağdat'ta 00:00 ile 06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi. 4 gün önce yeniden başlayan protestolarla tansiyon giderek artıyor. İşte detaylar..

Bağdat’ta Gergin Anlar Yaşanıyor: Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

İki hafta aradan sonra Irak'ta yeniden başlayan protestolarda yüzlerce kişi başkent Bağdat'ın kent merkezindeki Tahrir Meydanı'nı doldurdu. Ekim ayında başlayan protesto gösterilerinde bugüne dek 200'den fazla kişinin yaşamını kaybettiği öğrenildi. Kent merkezinde yeniden alevlenen protestolarda çoğunluğu lise ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu gruba polis güçleri gazlı müdahalede bulundu. Irak'ta geçtiğimiz yıl göreve başlayan Başbakan Adil Abdülmehdi, sözcüleri aracılığıyla yaptığı açıklamada, okullarda eğitimin ara verilmesine ve eğitimi kesintiye uğratanların en sert şekilde cezalandırılacağını ifade etti.

Ekonomik Zorlukları Protesto Ediyorlar

Başkent Bağdat'ın şehir merkezinde ve güneyindeki Şii şehirlerinde ekonomik zorlukları protesto etmek için ekim ayının başında sokağa çıkan binlerce eylemci, iki hafta ara verdikten sonra geçtiğimiz cuma günü yeniden kent merkezinde bir araya gelerek gösterilere başlamıştı. Pazar gecesi boyunca sokakları dolduran ve çoğunluğu lise ile üniversite öğrencisi gençlerden oluşan protestoculara yönelik güvenlik güçlerinin sert bir müdahalesi olmadı. Fakat gençlerin sosyal medya hesaplarından paylaştıkları görüntülerde polisin göz yaşartıcı gaz ile kalabalığa müdahalede bulunduğu görüldü.

Ekonomik durumu protesto etmek amacıyla başlayan ve hükümet karşıtı gösterilere dönen protestolarda sadece geçen hafta sonunda 74 kişi yaşamını kaybetti. Bu bilançoyla birlikte protestoların başladığı Ekim ayı boyunca hayatını kaybedenlerin sayısı 231'e yükseldi.

Erken Seçim Çağrısı

Yaklaşık 2 hafta boyunca ara verilen ancak geçtiğimiz cuma günü yeniden şiddetlenen protestolar sonucunda Şii Sadr Hareket lideri Mukteda es-Sadr, Irak Başbakanı Abdülmehdi'ye Birleşmiş Milletler tarafından denetlenecek ve mevcut hiçbir siyasi partinin katılmayacağı bir erken seçim çağrısında bulundu.

Mukteda es-Sadr'a bağlı olan Irak Meclisi'nde en kalabalık grup Sairun Koalisyonu, geçtiğimiz gün sokağa dökülen binlerce protestocunun talepleri yerine getirilene kadar muhalefete geçtiğini açıklamıştı. Sairun Kolaisyonu 2018 yılındaki Irak seçimlerinden birinci parti olarak çıkmış ve Abdülmehdi'nin kırılgan koalisyonunun oluşmasını sağlamıştı.

Irak'taki Bilanço Giderek Ağırlaşıyor

Cuma gününden bu yana Irak'ın başkenti Bağdat ile orta ve güney kentlerde devam eden gösterilerde, güvenlik güçlerinin müdahaleleri sonucunda 74 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 4 bin kişi de yaralandı. Irak'ta yıllardır kronikleşen işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği gibi sorunlar nedeniyle halk ilk olarak 1 Ekim'de sokaklara çıkarak hükümeti protesto etmeye başladı.

Gösterilerin merkezi konumundaki Tahrir Meydanı, binlerce kişinin eylemleri ve 4 gündür hükümeti protesto eden sloganlarla yankılanmaya devam ediyor. Özellikle işsizlikten etkilenen üniversite mezunları ve öğrencilerinin yoğun katılımı olduğu gözlemlenen eylemlerde güvenlik güçlerinin de sert müdahaleleri oluyor. Eski Başbakan Haydar el-İbadi de protestoculara karşı uygulanan şiddet nedeniyle hükümeti sert şekilde eleştirmeyi sürdürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER