Başkan Trump Azil Soruşturmasında Makamını Kötüye Kullanmakla Suçlandı

Amerikan Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğa sahip olan Demokratlar, 2020 yılında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerini etkilemek amacıyla Başkan Donald Trump'ı yabancı liderelere karşı makamını kullanmakla suçladı...

Başkan Trump Azil Soruşturmasında Makamını Kötüye Kullanmakla Suçlandı

 ABD Başkanı Donald Trump aleyhinde başlatılan azil soruşturması raporu tamamlandı. Amerikan Temsilciler Meclisi'nde büyük bir çoğunluğu oluşturan Demokratlar, yabancı ülke liderlerine karşı makamını kullanarak kişisel avantaj yaratmayla suçladıkları Başkan Donald Trump aleyhinde başlattıkları azil soruşturması raporunu tamamladı. Azil soruşturmasında aktif rol üstlenen İstihbarat Komitesi, azil soruşturmasını resmi olarak eylül ayı itibarıyla başlatmıştı. Eylül ayından bu yana devam eden soruşturmalarla ilgili olarak komite yayınladığı raporda ABD Başkanı Trump'ın bu sürece müdahale etmeye çalıştığı ve soruşturmanın sonlandırılmasına çabaladığını belirtti.

"Trump Ulusal Güvenliğimizi Tehlikeye Atmıştır"

Demokrat Senatörlerin oluşturduğu komite tarafından hazırlanan azil soruşturması raporunda, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini seçimlerde ikinci defa başkan olarak seçtirebilmek için iki siyasi içerikli soruşturma açtırma planı ile ABD'nin Ukrayna politikasını alt üst ettiği ve ulusal güvenliği tehlikeye attığı vurgulandı.

İstihbarat Komitesinin ardından bu iddiaları ve konuyu ele alacak Adalet Komitesi de raporun değerlendirme işlemlerine çarşamba günü itibarıyla başlayacak. Sürecin sonunda azil suçlamasının Temsilciler Meclisi genel kurulunda da kabul edilmesi durumunda Meclis'teki Cumhuriyetçi Senatörler tarafından kontrol edilen Senato'da bir yargılama yapılacak ve Senatörlerin en az üçte ikisinin de Başkan Trump'ı suçlu bulması halinde Trump başkanlık görevinde azledilecek.

ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik başlatılan soruşturmanın merkezinde yer alan en büyük iddia, Başkan Trump'ın sahip olduğu başkanlık yetkilerini kötüye kullanarak Ukrayna'ya muhtemel rakibi Joe Biden ile ilgili soruşturma açması için baskı yapması olarak kaydedildi.

"2016 Seçim Sonuçlarının İntikamını Alıyorlar"

Öte yandan aleyhinde açılan azil soruşturmasında öne atılan "Görevi kötüye kullanma" iddialarını reddederek Demokratları azil sürecini kullanarak 2016 ABD başkanlık seçim sonuçlarının intikamını almakla suçladı. Oturumlar sırasında halen görevde olan ve olmayan Amerikalı yetkililer, Ukrayna'ya yapılması gereken bir askeri yardımın iptal edilerek söz konusu soruşturmaları açması için baskı unsuru olarak kullanıldığını ifade etti.

Eylül ayında basına sızdırılan ve 25 Temmuz tarihinde yaptıkları telefon görüşmesinde Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması açması durumunda ABD ordusunun Ukrayna'ya askeri yardımda bulunacağını söylediğini iddia eden muhbir raporu, azil soruşturmasının başlatılmasına neden olmuştu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklama ile Trump - Zelenskiy arasındaki görüşmenin dökümü yayınlanmış, Ukrayna'ya yapılacak yardımlarla görüşme arasında herhangi bir ilişki olmadığı savunulmuştu. Öte yandan Temsilciler Meclisi 31 Ekim'de yapılan oylama ile azil soruşturmasının usullerini oylamış ve kamuya açık oturumların yapılmasını kararlaştırmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER