Beklenen Açıklama İran’dan Geldi: Yolcu Uçağını Yanlışlıkla Vurduk

İran’dan son dakika açıklaması! İran, havalandıktan kısa bir süre sonra karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğü iddia edilen ve 176 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası hakkında açıklama yaptı. İşte detaylar…

Beklenen Açıklama İran’dan Geldi: Yolcu Uçağını Yanlışlıkla Vurduk

İran’da havalandıktan kısa bir süre sonra düşen ve aralarında İran, Kanada ve Ukrayna vatandaşlarının bulunduğu 176 kişinin ölümüne neden olan Ukrayna Havayolları’na ait uçakla ilgili açıklamalar dünya gündeminde konuşulmaya devam ediliyor. ABD Başkanı Trump, Kanada Başbakanı Tredeau ve İngiltere Başbakanı Johnson’ın düşen uçağın İran ordusu tarafından vurulduğunu iddia etmelerinin ardından gözler İranlı yetkililere çevrilmişti. İran ordusu son dakika gelişmesi olarak İran’da düşen uçakla ilgili açıklamalarda bulundu.

Uçak İnsan Hatası Nedeniyle Vuruldu

İran Ordusu, Ukrayna Havayolları’na ait uçağın insan hatası nedeniyle kazara vurulduğunu duyurdu. Yaşanan felaketin sorumlularının derhal adalete teslim edileceğini duyuran İran ordusu, en kısa sürede gerekenin yapılacağını kaydetti.

İran ordusunun bu duyurusunun ardından çok geçmeden İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama mesajı yayınladı. Üzücü bir gün yaşandığını kaydeden Zarif “ABD maceracılığının kriz zamanı neden olduğu insan hatası felakete yol açtı. Halkımıza, tüm kurbanların ailelerine ve etkilenen diğer uluslara, derin üzüntülerimizi, özürlerimizi ve başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.” dedi.

İran Cumhurbaşkanından Taziye Mesajı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili mesaj yayınladı. Silahlı kuvvetlerin yapmış olduğu soruşturmanın sonlandığını duyuran Ruhani, “İnsan hatası sebebiyle ateşlenen füzelerin, Ukrayna uçağının düşmesine ve 176 masumun ölmesine sebep olduğu sonucuna varılmıştır. Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesi büyük bir trajedi ve affedilmez bir hatadır. Düşüncelerim ve dualarım tüm yas tutan ailelerle birlikte. En içten taziyelerimi sunuyorum.” açıklamasında bulundu.

Yetkililerin acil olarak toplandığını ve toplantıda elde edilen ilk bulguların incelenmesinin ardından Ukrayna uçağının düşme nedeninin açık bir şekilde kamuoyuna yansıtılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı sorumluların adalete teslim edileceğini kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı: “Sorumlulardan Tazminat İsteyeceğiz”

Son dakika gelişmelerinin ardından sivil yolcu uçağının kayıtlı olduğu Ukrayna’dan da açıklamalar geldi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadym Prystaiko, konunun yakından takipçisi olduklarını belirttiği açıklamasında “Düşen uçağın soruşturma kapsamına alınması için uluslararası koalisyon kurulmasını istiyoruz. Düşen uçağın karakutusunun nerede analiz edileceği İranlılarla kararlaştırılacak. Uçak füzeyle düşürülmüşse sorumlulardan tazminat isteyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Trump “İçimde Kötü Bir His Var” Demişti

Ukrayna Havayolları’na ait sivil yolcu uçağının İran’da düşmesinin ardından çok kısa bir süre sonra ABD Başkanı Donald Trump sosyal medyadan dikkat çekici bir açıklama yapmıştı. Trump, “İçimde birilerinin hata yapmış olmasına dair çok kötü bir his var” ifadelerini kullandığı açıklamasıyla 176 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasında, uçağın düşüşü ile ilgili şüpheleri olduğunu belirtmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER