Berlin Konferansı Sonrası Hafter Ateşkesi Bozdu!

Libya’nın doğusunda darbeci general Halife Hafter’e bağlı milisler, Libya’daki siyasi istikrarın konuşulduğu Berlin Konferansı’nın sonuçlanmasının ardından Trablus’un güneyindeki bir bölgeye havan atışıyla saldırı düzenledi. İşte detaylar…

Berlin Konferansı Sonrası Hafter Ateşkesi Bozdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in çağrısıyla başlayan Libya’daki taraflar arasında ateşkes, Moskova’da yapılan görüşmeyle sıkıntıya uğramıştı. Son olarak Libya’da kalıcı ateşkesin sağlanması maksadıyla Almanya’nın Başkenti Berlin’de uluslararası konferans düzenlendi. Uzun süren görüşmelerin ardından konferansın sonlandırıldığı dakikalarda Libya’nın başkenti Trablus’ta patlama ve roket sesleri duyuldu.

Hafter Milisleri Ateşkesi Tanımadı

Libya’da gayrimeşru silahlı güçlerin lideri olarak görülen ve ülkenin doğu bölgesini elinde tutan darbeci general Halife Hafter’e bağlı milisler, Berlin Konferansı’nın sonlanmasının ardından başkent Trablus’un güneyindeki Selahaddin bölgesinde havan saldırısı düzenledi. Çok sayıda patlamanın yaşandığı bu bölgede gerçekleştirilen havan topu saldırısı ile lider Halife Hafter’e bağlı milislerin ateşkesi ihlal ettiği görüldü.

Libya’nın uluslararası meşruiyete sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçlerin yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu’nun basın danışmanı ve sözcüsü Abulmalik el-Medeni, dünya kamuoyuna yaptığı açıklamada, başkent Trablus’un güneyinde bulunan Selahaddin bölgesinde Halife Hafter’e bağlılık yemini etmiş milislerin rastgele havan atışı yaparak ateşkesi ihlal ettiğini aktardı.

Konferans Öncesinde Saldırı Olmuştu

Libya’da yönetimi elinde bulunduran taraflar ve uluslararası toplum, Almanya’nın başkenti Berlin’de ülkedeki siyasi istikrarı konuşmak, ateşkesi daimi kılmak adına gerçekleştirdiği toplantı öncesinde de Libya’da patlama sesleri duyulmuştu. Pazar günü içinde çeşitli saatlerde Halife Hafter’e bağlı milisler, aynı şekilde Hallatat bölgesinde de havan atışıyla ateşkesi ihlal etmişlerdi.

Toplantı öncesinde bölgeden edinilen son bilgilere göre darbeci general Halife Hafter’e bağlı milislerin havan saldırısında petrol tankerleri isabet almış, yangın çıkmış ve başkent semalarında siyah dumanlar yükselmişti.

Merkel: Kapsamlı Bir Plan Konusunda Anlaştık

Almanya’nın başkentinde uluslararası toplum tarafından Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla düzenlenen konferans sona erdi. Zirve’nin ardından dünya kamuoyuna açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, konferansa katılan ülkeler olarak kapsamlı bir plan konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade ederken, toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, “Libya Temsilciler Meclisi’nin onayladığı tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulmasını destekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Toplantı 4 Saat Sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Almanya Başbakanı Angela Merkel’in özel davetiyle katıldığı toplantı 4 saatten fazla sürdü. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konferansın bir bölümünde ayrı bir odada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ayrı ayrı görüştüğü öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER