Corona Virüsü Türkiye'yi de Harekete Geçirdi! Virüs Nasıl Hızla Yayılıyor?

Corona virüsü dünyayı ayağa kaldırdı! İlk olarak Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada kırmızı alarm etkisi yaratan Corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Son olarak Türkiye'de alarm konumuna geçti. Peki virüs nasıl yayılıyor? İşte detaylar...

Corona Virüsü Türkiye'yi de Harekete Geçirdi! Virüs Nasıl Hızla Yayılıyor?

Çin'in Wuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan Corona virüs salgını ülkeden sonra tüm dünyanın da tedirgin olmasına yol açtı. Virüsün henüz Türkiye'ye ulaşmadığı ve ülkemizde görülmediği öğrenildi. Fakat dün itibarıyla Corona virüsünün Çin'den sonra ABD'ye de ulaştığı bildirildi. Dünya üzerinde yaklaşık 1.4 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de yeni yıl bu ayın sonunda kutlanacak. Bu kutlamalar kapsamında milyonlarca insanın yurt içi ve yurt dışı seyahatler düzenlemesi bekleniyor. Bu koşullar altında insandan insana geçtiği öğrenilen Corona virüsünün dünyanın çeşitli yerlerinde görülmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

ABD, Tayland ve Güney Kore'ye Yayıldı

Geçtiğimiz aydan beri Çin'in Wuhan kentinde etkili olan Corona virüsü sebebiyle dün itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a ulaştı. Uluslararası ajanslar ve dünya basını virüsle ilgili haberleri son dakika gelişmesi olarak açıklarken, virüsün yayılmaya devam ettiği ve bulaştığı insanları da hızlı bir şekilde ölüme götürdüğü belirtildi.

Çin'de yeni yılın bu ayın sonunda kutlanacağı virüsün daha fazla insana yayılması endişelerini de beraberinde getirdi. Çünkü kutlamalar sebebiyle milyonlarca insanın hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatleri düzenlemesi bekleniyor. Virüs şimdiye kadar patlak verdiği Çin'in çeşitli kentleri dışında ABD, Tayland ve Güney Kore'ye yayıldı. Yetkililerin 2019 -nCoV olarak adlandırıldığı ve basında duyurulan ismiyle Corona olarak tanımlandığı virüsün insandan insana geçtiği resmen açıklandı.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Hayvanlar arasında yaygın bir virüs olan Corona, hayvandan insana geçtiği gibi insandan insana da geçebiliyor. Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, uzun süren ateşli hal gibi semptomları bulunan Corona virüsünün zatürre ve bronşit gibi hastalıkları da tetiklediği biliniyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen virüsler arasında yer alan Corona esasında insanların hayvanlara temasları ile yayılıyor. Ancak virüs insandan insana geçmesi de enfekte halinde olan bir kişinin salgısıyla temasa geçildiğinde mümkün olabiliyor.

Corona Virüsü Tedavisi Var Mı?

Semptomların kendi kendine harekete geçtiği Corona virüslerinin bilinen bir tedavi yöntemi bulunmuyor. Semptomların giderilmesine yönelik tedavilerin uygulandığı bu virüste hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Türkiye Harekete Geçti

Türkiye'de Corona virüsüne karşı önlem alınması için İstanbul Havalimanı'ndaki Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri hummalı bir çalışma başlattı. Yetkililer Çin'den İstanbul'a gelen hava yolu şirketlerinin gerekli önlemleri almaları konusunda sıkı denetimler başlattı. THY'nin Çin'den İstanbul'a yapılan seferlerde ise herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı öğrenilidi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER