Deutsche Bank Türk Tahvilleri Görünümünü Güncelledi

Almanya'nın bankacılık sektöründeki dünya markası haline gelen Deutsche Bank, Türk tahvillerine ilişkin mevcut görünümünü "nötr'e" çektiğini kamuoyuna duyurdu. Bu gelişme ile birlikte Deutsche Bank, Türk tahvillerinin lehine kendine özgü birçok unsur olduğunu ve henüz "ağırlığı azalt" unsurunun devreye girmediğini kaydetti.

Deutsche Bank Türk Tahvilleri Görünümünü Güncelledi
Deutsche Bank CEEMEA raporu yayımlandı. Bu raporda yer alan Türkiye Hazine tahvillerine ilişkin değerlendirmelerde güncellemeler yapılarak değişikliğe gidildiği gözlerden kaçmadı. "Türkiye tahvillerinde ikinci çeyreğin başından bu yana yukarı yönlü görüşümüzün ardından CEEMEA portföyümüzde nötre dönüyoruz. Geçtiğimiz birkaç haftadaki sert yükseliş sonrasında 10 yıllıklar için hedefimize ulaşıldı. Risk getiri dengesi mevcut seviyelerde daha az cazip." açıklamasının yapıldığı raporda, hali hazırda bankanın henüz "ağırlığı azalt" opsiyonunu devreye sokmadığı bildirildi. Söz konusu raporda Türk tahvillerinin lehine kendine özgü birçok unsur olduğunun da altı çizildi.


Deutsche Bank Görünümü Nötr Yaptı


Genel kapsamda raporda, enflasyon dinamikleri, son güncellemelere rağmen hala zayıf olan tahvil pozisyonlaması, 4. çeyrekte destekleyici arz dinamikleri ve dördüncü çeyrekte en az 350 baz puanlık faizi indirimi için alan olması gibi Türk tahvillerinin lehine unsurların, artan jeopolitik tansiyon, Döviz mevduat artışının sürmesi ve dövizin ilk şok emici olması nedeniyle kurumun -3.75 – 3.95 aralığı için geçerli- kura bağlı görüşü ve daha az cazip tahvil değerlemesi tarafından dengeye getirildiği belirtildi.

Bu rapora göre Alman devi Deutsche Bank, 5 yıl vadelilerde %13,50 yıl sonu bileşik faiz hedefini korurken, 10 yıl vadelilerde ise %14,0 seviyesinin korunmaya devam ettiğini açıkladı. Mevcut durumda 5 yıl vadelileri faizi yaklaşık %13,65 seviyesinde olduğu dikkat çekerken 10 yıl vadelilerin ise bu seviyesi %13,81 olarak belirlendi. Tüm bunların yanı sıra Deutsche Bank'ın CEEMEA raporunda, kurumun getiri eğrisinin ortasında kalan, özellikle Ocak 2023, Ocak 2024 ve Mart 2025 vadeli tahvillerde ağırlığı arttırdığı belirtildi.

Almanya'nın En Büyük Bankası 18 Bin İşçi Çıkaracak!


Almanya'nın en büyük bankası olma özelliğini taşıyan Deutsche Bank, Almanya ve tüm dünya genelindeki banka şubelerinde görev yapan 18 bin çalışanının işine son vereceğine açıkladı. Toplamda 18 bin işçiyi işinden edecek olan bu kararda 9 bin çalışanın sadece Almanya'daki banka şubelerinde görev yapacak çalışanlardan olacağı belirtildi.

Deutsche Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Christian Sewing, geçtiğimiz gün dünya kamuoyunda büyük ses getiren işten çıkarma kararının zorunlu bir durum olduğunu kaydetti. 49 yaşındaki başkan Sweing, Deutsche Bank'ı daha yeni ve daha iyi bir banka yapabilmek için "dönüşüm" çalışmalarını kapsayan yapılsal değişiklik ve hizmette liderlik ile sürdürebilir büyüme hedeflediklerini belirtti.

2022 yılı hedeflerini de açıklayan Deutsche Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Christian Sewing, bu yıla kadar 25 milyar Euro net kâr beklediklerine de dikkat çekti. Öte yandan bankanın dijitalleşmesi için 13 milyar Euro'luk bir yatırım yapacaklarını dile getiren Başkan Sewing, geçtiğimiz dönemde çok konuşulan tasarruf ve dönüşüm çalışmalarına bankanın New York ve Londra'da bulunan ofislerini kapatarak başlamıştı. Temmuz ayı itibarıyla göreve gelen 49 yaşındaki yönetici 18 bin çalışanı işsiz bırakacak işten çıkarma kararlarının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2019, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER