Dikkat WhatsApp Bu Telefonlarda Kullanılamayacak! Bu Markaya Sahip Olanlar WhatsApp İndiremeyecek

Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, bir işletim sisteminden daha desteğini kestiğini duyurdu. Facebook'un sahibi olduğu WhatsApp uygulaması artık bu telefonlarda indirilemeyecek...

Dikkat WhatsApp Bu Telefonlarda Kullanılamayacak! Bu Markaya Sahip Olanlar WhatsApp İndiremeyecek

Günümüzde akıllı telefonların olmazsa olmazı arasında yer alan WhatsApp anlık mesajlaşma ve görüntülü konuşma uygulaması, özellikle Apple iOS ve Google Android gibi platformlarda popüler olarak kullanılmaya devam ediliyor. Bu iki platform dışında WhatsApp, uygulaması ayrıca Microsoft markasının gelecek vaat eden ancak bir türlü beklenilen başarıyı yakalayamayan Windows Mobile işletim sistemlerinde de kullanılabiliyor. Fakat Windows Mobile işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcılarına üzücü haber WhatsApp yönetiminden duyuruldu.

WhatsApp Windows Mobile Desteğini Sonlandırıyor

Sektör kaynaklarından edinilen bilgilere göre Windows Mobile işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için kullanıma sunulan WhatsApp mobil uygulaması, 16 Aralık tarihinden itibaren Windows'un uygulama mağazası Windows Store'dan kaldırılacak. Bu nedenle Windows Store üzerinden WhatsApp mobil uygulamasını indirmek söz konusu tarihten sonra mümkün olmayacak. Fakat mevcut durumda WhatsApp uygulaması yüklü olan Windows Mobile platformuna sahip akıllı telefonlarda WhatsApp stabil bir şekilde kullanılmaya devam edilecek.

Aktarılan bilgilere göre Windows Mobile cihazlarda uygulama kullanılabilecek fakat WhatsApp, uygulamayı mağazadan kaldırdıktan sonra güncelleme desteğini de kesecek. Bu nedenle Windows Mobile işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları 16 Aralık tarihinden sonra WhatsApp uygulamasından güncelleme desteği alamayacak.

Microsoft'un İşletim Sistemi Hüsrana Uğradı

Windows Mobile işletim sistemi dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Microsoft'un büyük umutlar bağladığı bir işletim sistemi olarak ilk çıktığında çok ses getirmişi. Hatta son dönemde çıkarılan Windows 10 Mobile ile de firmanın hala ciddi bir atılım yapma umutları devam etse de bu işletim sisteminin geleceği çok da parlak görünmüyor. Apple iOS ve Google Android cihazlar akıllı telefon piyasasında çok yüksek oranlarda var olmaya ve kullanılmaya devam ediliyor.

Akıllı telefon dünyasında iki dev firmanın rekabeti arasında gölgede kalan Windows Mobile, popülerliğinin yanı sıra WhatsApp gibi akıllı telefon kullanıcıları tarafından çok büyük öneme sahip mobil uygulama geliştiricilerinden de destek alamayınca kısa zamanda unutulacakmış gibi görülüyor.

"WhatsApp'ı Hemen Silin"

Dünyanın en çok kullanılan mobil iletişim uygulamalarından biri olan WhatsApp'ın en büyük rakibi Telegram'ın kurucusu Pavel Durov, güvenlik sorunları sebebiyle WhatsApp'ın kullanılmaması gerektiğini söyledi. "Tüm fotoğraflarınızın ve mesajlarınızın bir gün herkese açık bir şekilde paylaşılmasını istemiyorsanız WhatsApp'ı silin." açıklamasında bulunan Rus girişimci, WhatsApp uygulamasının hiçbir zaman güvenli olmadığını vurguladı.

Öte yandan Rus istihbarat ajansı FSB, geçen yıl Petersburg metro istasyonunda meydana gelen bombalı terör saldırısı sonrasında Telegram üzerinden kullanıcıların konuşma kayıtlarını teslim etmesini istemiş, Pavel Durov kullanıcıların güvenliğini riske atacak bir veri paylaşımında bulunmayacaklarını belirterek bu isteği reddetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER