Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum İlan Etti! Koronavirüs Hızla Yayılıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra 18 ülkeye yayıldığı tespit edilen koronavirüs sebebiyle uluslararası acil durum ilan ettiğini duyurdu. Virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 213’e yükseldi. İşte detaylar…

Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum İlan Etti! Koronavirüs Hızla Yayılıyor

İçinde bulunduğumuz dönemde, son yılların en büyük sağlık krizlerinden biri yaşanıyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hayvandan insana geçtiği açıklanan koronavirüs, kısa süre sonra Avrupa’ya ve Amerika’ya da yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, geçtiğimiz aydan beri görülen koronavirüs ile gelinen son noktada küresel çapta “olağanüstü hal” ilan edildiğini duyurdu.

18 Ülkeye Yayıldığı Tespit Edildi

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, acil durum ilan edilmesi hakkında yaptığı kamuoyu açıklamasında olağanüstü hal için temel nedenin Çin’de değil diğer ülkelerde yaşanan sağlık endişeleri olduğunu kaydetti. Ölümcül sonuçlara sebep olan koronavirüsün sağlık sistemi sağlam olmayan ülkelere yayılabileceği yolunda ciddi kaygılar duyulduğu belirtiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsün Çin dışında 18 ülkeye yayıldığını ve 98 vaka tespit edildiğini açıkladı. Ancak Çin dışında koronavirüsün görüldüğü diğer ülkelerde şimdiye dek ölümlü vakaya rastlanmadığı kaydedildi.

Acil Durum Ne Anlama Geliyor?

Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) acil durum ilanı, hükümetlerin ve uluslararası sağlık örgütlerinin hastalığın yayılmasını engellemek için çabalarını artırmaları anlamında örgüte bazı özel yetkiler veriyor. İlk etapta dünyaya yaşanan salgının endişe verici ve ciddi seviyede bir acil durum olduğu mesajı verilmiş oluyor.

Bunun yanı sıra acil durum ilanı sayesinde ülkeleri salgınla mücadele konusunda iş birliği yapmaya ve kaynakları ortak kullanmaya teşvik ediyor. Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan ettiği hallerde, bazı şehirler ve bölgeler için seyahat uyarısı yapabiliyor. Örgütün bunların dışında ülkelerin kamu sağlığını önlemede yaptıkları faaliyetleri denetleme ve uyarılarda bulunma yetkisi de bulunuyor.

Koronavirüs ile İlgili Güncel Gelişmeler

İtalya’nın Civitavecchia kentinde aralarında 27 Türk’ün de bulunduğu bir grup turist taşıyan bir cruise gemisi korona virüs şüphesi ile durduruldu. Fakat gemide yapılan sağlık taramalarında koronavirüs taşıyan kimsenin bulunmadığı tespit edildi.

İtalya, Roma’da bulunan iki Çinli turiste koronavirüs tespit edilmesinin ardından Çin’e düzenlenen tüm uçuşları ikinci bir emre kadar askıya aldığını açıkladı.

ABD Sağlık yetkilileri, koronavirüsün insandan insana geçtiğini ve ABD’deki ilk vakanın Chicago eyaletinde görüldüğünü açıkladı. Yaklaşık 200 civarı ABD vatandaşı Wuhan’dan çıkarıldı ve en az 72 saat California’daki bir askeri üste karantina altında tutulmalarına karar verildi.

Rusya, Çin’le olan 4 bin 300 kilometrelik sınırını kapatma kararı aldı.

Japonya’dan edinilen son bilgilere göre Çin seferinden dönen iki ayrı uçakta bulunan üç yolcuda koronavirüs tespit edildi.

YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER