Dünya Ticaret Örgütü'nden ticarette endişelendiren açıklama

Dünya Ticaret Örgütü'nün  Cuma günkü açıklanan raporunda küresel ticaretteki toparlanmanın yeni koronavirüs dalgasından dolayı kısa sürebileceği bildirildi.

Dünya Ticaret Örgütü'nden ticarette endişelendiren açıklama

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), açıklamadsında küresel ticarette üçüncü çeyrek boyunca yaşanan güçlü toparlanmanın yılın son aylarında yavaşlayabileceği uyarısında bulundu.

Küresel ticaretin güçlü performansına rağmen virüs sistem üzerinde belirsizlik yaratmaya sürdürüyor. DTÖ'ye göre ise bu durum talebin azalması ve stokların dolmasıyla birlikte mal ticaretinin dördüncü çeyrekte muhtemelen yavaşlamasına neden olacak seviyede.

YENİ VİRÜS DALGASI...

Öte yandan kurum raporunda şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Yeni bir virüs dalgası yayılmaktadır. Özellikle ABD ve Avrupa'nın büyük ekonomilerinde görünüm iyi değil. Enfeksiyon rakamlarında son dönemde görülen yükseliş bazı hükümetleri maske zorunluluğu, sokağa çıkma yasağı ve karantina kısıtlamaları gibi önlemler almaya itiyor. Bu önlemler uluslararası e-ticareti artırırken, diğer yandan tedarik zincirlerinin kapasitesini zorluyor."

Ayrıca raporda Kovid-19 aşısı konusunda umut vadeden gelişmeler olduğu hatırlatıldı. Fakat dağıtılıp dağıtılmayacaklarını söylemek için çok erken olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 12:51
YORUM EKLE
banner99
SIRADAKİ HABER